Publiczne prawo rzymskie- miary i wagi

Nasza ocena:

5
Pobrań: 42
Wyświetleń: 1127
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Publiczne prawo rzymskie- miary i wagi - strona 1 Publiczne prawo rzymskie- miary i wagi - strona 2

Fragment notatki:

Marek Kuryłowicz
Ustawodawstwo rzymskie w sprawie fałszywych miar i wag → falsae pondera
and so beautiful summary by more beautiful Ania ©
have a nice reading! :)
Wieloaspektowość zagadnienia, czyli jak możemy rozpatrywać falsae pondera:
→ przestępstwo crimen falsi
→ odpowiedzialność cywilna za szkody (kontrakty najmu, sprzedaży, użyczenia)
→ w ramach działalności edylów (dysponowali środkami karnymi wobec osób łamiących prawo)
LEX SILIA DE CONDICTIORE Publius i Marcus Silii
połowa III w. p.n.e. - okres rozwoju Rzymu, kiedy zyskuje prowincje: Sycylię, Sardynię i Korsykę, a jednocześnie zboże, wino, oliwę, co staje się podłożem do wydania tej ustawy inne nazwy: lex Silia de ponderibus, de ponderibus publicis, de mensuris et ponderbus
zawartość ustawy:
→ określenie urzędowych przeliczników miar i wag, wg których powinny być wykonywane i stosowane miary i wagi powszechne w obrocie handlowym:
1 quadrantal = 80 funtów = 48 sextarii
1 congius (dzban) = 10 funtów = 6 sextarii
→ odpowiedzialność magistratur za celowe i świadome sporządzenie za małych lub za dużych ciał sypkich (pondera) lub naczyń (modii, rasa) oraz za wydanie polecenia wykonania fałszywych miar i wag
→ w wypadku naruszenia ustawy każdy inny urzędnik mógł nałożyć na winnego karę pieniężną (multa) w wysokości nie przekraczającej połowy wartości majątku ukaranego (który mógł zostać zasądzony o przekazanie pewnej kwoty na cele sakralne)
niejasności co do treści:
→ Jaki jest zakres odpowiedzialności magistratus? - możliwość odpowiedzialności za świadome uczestnictwo w fałszowaniu miar i wag, np. za urzędowe potwierdzenie sporządzonych miar ze świadomością co do ich fałszywości (w antycznym Rzymie istaniły urzędowe wzorce miar, przechowywane w światyniach i nadzorowanie przez magistratus)
→ Czy każdy magistratus mógł nałożyć na winnego „magistratus” karę grzywny? - alternatywą prawo wniesienia oskarżenia przez magistraturę w procesie przed zgromadzeniem ludowym, które mogło orzec grzywnę
LEX CORNELIA DE FALSIS
81 r. p.n.e. inne nazwy: lex Cornelia testamentaria, testanentaria nummaria, zawartość ustawy:
→ zapowiada postępowanie extra ordinem (nadzwyczajne) → odpowiedzialność za fałszowanie testamentów i monet (z czasem nastąpiło rozszerzenie zastosowań ; dekret Trajana podciąga fałszerstwa wag pod jej sankcje)


(…)

… oraz chłosta wobrc nieuczciwych handlarzy.
→ Należe zbadać, na ile ścigane było fałszowanie samych miar i wag, na ile podravianie wzorców, a na ile samo używanie w obrocie handlowym nierzetelnych instrumentów. → Rzymska jurysprudencja (prawoznawstwo) klasyczna przyjmuje rozszerzenie pojęcia „crimen falsi” na podrabianie miar i wag oraz „crimen annonae” na posługiwanie się nimi w obrocie handlowym. …
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz