Psychoterapia nerwic

Nasza ocena:

3
Pobrań: 119
Wyświetleń: 945
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Psychoterapia nerwic - strona 1 Psychoterapia nerwic - strona 2

Fragment notatki:

PSYCHOTERAPIA NERWIC
W psychoterapii nerwicowej nie stosuje się leków. Terapia jest z wyboru. Występuje wtórne uzależnienie od leków.
W nerwicy natręctw stosuje się rzadko wspomaganie lekami psychotropowymi.
PSYCHOTERAPIA - świadome, ukierunkowane na określony cel oddziaływanie psychologiczne różnorodnych technik i metod.
Celem psychoterapii jest
- zmiana postaw wobec siebie i świata, modyfikacja zachowań, - nauczenie (przez warunkowanie, reedukacja) prawidłowego rozwiązywania problemów (frustracja, konflikt zewnętrzny lub wewnętrzny - rozbieżność między ambicjami a możliwościami).
Nie ma nerwicy bez zaburzeń osobowościowych (nawet niewielkich). Nie można stawiać sobie zbyt daleko idących celów w psychoterapii np. zmiany osobowości, wyeliminowanie objawów nerwicowych, wgląd - poznawczy i emocjonalny - to powinno być celem psychoterapii.
Wgląd - aby uzyskać rzeczywisty wgląd , to musi być on emocjonalny, pacjent musi przeżyć jeszcze raz swoje problemy.
Uczestnictwo w psychoterapii wymaga bardzo dużego wysiłku intelektualnego pacjenta i terapeuty. Pacjent przed zakwalifikowaniem do terapii musi wiedzieć, że czeka go bardzo ciężka praca (nie jest to wypoczynek w sanatorium). Nerwica mają wyłącznie charakter czynnościowy, nie dotyczą zmian w narządach (dlatego przed terapią pacjent musi mieć zrobione badania somatyczne i wyeliminowanie np. guza mózgu). Nie ma związku miedzy orientacją teoretyczna a skutecznością terapii nerwic. Im dłuższe doświadczenie terapeutyczne tym lepsze wyniki leczenia. Dojrzałość emocjonalna wpływa dodatnio na efektywność psychoterapii (wyeliminowanie przeniesienia).
Metody psychoterapii:
- życiorysowe - terapia grupowa, istotą psychoterapii będzie przedstawienie przez pacjenta swojego życiorysu, co będzie punktem wyjścia do dalszej terapii (ujawnia się na forum grupy nawet najbardziej intymne sfery życia). Pacjent musi być przygotowany psychicznie do takiego wystąpienia. Jeśli wywoła to u pacjenta zbyt gwałtowne emocje, musi być zagwarantowana pomoc indywidualna. Tak więc terapia grupowa i indywidualna jednocześnie i naprzemiennie.
- psychodrama - odgrywanie scenek życiowych (np. pomiędzy małżonkami). Rola terapeuty alter-ego (podpowiada na ucho pacjentom); gdy pacjent ma problem z wglądem,
- rysowanie - rodzaj testu projekcyjnego
- muzykoterapia (jako uzupełnienie); bierna (polegająca tylko na słuchaniu) i czynna.
- hipnoza
Połączenie terapii indywidualnej z grupową:
Jak duże powinny być grupy? - 10 (najlepiej) - 20 osób
Jak długo powinna trwać terapia? - Terapie grupowe krótkotrwałe są nieefektywne. W psychoterapii nerwic konieczna jest terapia długoterminowa: 3-miesięczne leczenie w oddziale całodobowym, potem tyle samo w oddziale dziennym a następnie ok. 2 lat leczenie w formie terapii indywidualnej. Krótkoterminową tylko w szczególnych, kryzysowych sytuacjach, gdy nie zmieniamy osobowości pacjenta. To jest tzw. terapia samopodtrzymująca.


(…)

…, gdy nie zmieniamy osobowości pacjenta. To jest tzw. terapia samopodtrzymująca.
Na co trzeba zwracać uwagę w psychoterapii:
- efekt placebo - porównuje się wprowadzony lek (który nie posiada substancji aktywnych) z innym. Okazuje się, że ok.25% pacjentów z zaburzeniami psychicznymi przechodzi efekt placebo. Otóż: samo przyjęcie na oddział powodować może zmniejszenie objawów u tych pacjentów. - współzawodnictwo…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz