Psychologia społeczna-zaliczenie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 504
Wyświetleń: 1526
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Psychologia społeczna-zaliczenie - strona 1 Psychologia społeczna-zaliczenie - strona 2 Psychologia społeczna-zaliczenie - strona 3

Fragment notatki:

Psychologia społeczna. Przedmiot - zajmuje się opisywaniem i wyjaśnianiem człowieka w sytuacjach społecznych
Historia wyodrębnienia:
okres przednaukowy : niesystematyczne i nie empiryczne wywody, nie oderwane od polityki, filozofii, historii. Podejmowane problemy to natura ludzka, władza, zachowania historyczna, okres naukowy : szczególny rozwój w USA
faza wczesnonaukowa (XIX w do I woja światowa): przypadkowy, bezkrytyczny, niesystematyczny sposób gromadzenia niewielkiej ilości faktów empirycznych. Le Bon, Tarde, psychologizm w socjologii (J.S.Mill), Bettelheim (identyfikacja z agresorem)
faza naukowa : zbieranie systematycznych danych empirycznych lata 20: wyodrębnienie psychologii społecznej z psychologii ogólnej, McDougall, Ross
lata 30: pierwsze podręczniki (Allport); pierwszy eksperyment Triplett - badanie rowerzystów, Likert, Thurstone
lata 40: europejscy naukowcy emigrują do Ameryki
lata 50: perswazja, przekonywanie, propaganda
lata 60: dominuje psychologia poznawcza (Festinger), percepcja, komunikowanie, atrybucja i krytyka obecnego stanu psychologii społecznej Metody psychologii społecznej:
wywiad
rozmowa
testy
ankiety
obserwacja
lustracja, survey (pokazujemy jak jest i nie zagłębiamy się w wyniki)
studium w terenie
eksperyment (naturalny, w terenie, laboratoryjny)
2. Sytuacje społeczne .
Sytuacje społeczne : sytuacje w których występują inni ludzie, w sposób bezpośredni lub pośredni. Sytuacje bezpośrednie , gdzie ludzie występują jako jednostki, członkowie grup (sytuacje grupowe), zbiorowości, elementy instytucji lub organizacji, społeczeństw. Nie wolno przy tym zapominać, że w zasadzie nie ma czystej sytuacji indywidualnej, ponieważ zawsze jest jakiś kontekst społeczny. Każdy jest czegoś członkiem, należy do jakichś grup, społeczności, zbiorowości, instytucji itp. I to właśnie przez te przynależności determinowane jest w ogromnym stopniu jego zachowanie. Sytuacje pośrednie to kiedy inni ludzie występują w materialnych produktach swoich działań, w niematerialnych produktach ludzkich działań (mowa, normy społeczne, obyczaje, ideologie). 3. Wpływ sytuacji społecznych na ludzi . wpływ sytuacji społecznych za procesy spostrzegania - w sytuacji, w której bodziec nie jest jasny , odnoszące się do niego spostrzeżenia mogą być w znacznym stopniu modyfikowane przez opinie, które wypowiada inna osoba. W słynnym eksperymencie Asch (z długością odcinków) wśród osób ulegająca naciskowi grupy wyróżnił:
nacisk wywołał zniekształcenie spostrzegania, nie widziały rozbieżności

(…)

… adekwatnego obrazu świata, lecz raczej wyrażanie i potwierdzanie posiadanego systemu wartości. Jednak postawy oparte na emocjach mogą być wynikiem doświadczeń sensorycznych lub warunkowania. warunkowanie klasyczne: zachodzi wówczas kiedy bodziec wywołujący reakcję emocjonalną jest wielokrotnie doświadczany wraz z bodźcem neutralnym, który przestaje takim być gdy nabierze emocjonalnych właściwości pierwszego…
…. - możemy spać spokojnie. Świat dzięki temu jawi nam się jako bezpieczniejszy, sprawiedliwy, gdzie nieszczęścia nie spotkają nas ot tak, z przypadku. Samospełniające się proroctwo: sposób w jaki myślimy o innych wpływa na nasze zachowanie w stosunku do nich i traktujemy ich tak, by potwierdziły się nasze przekonania. Nawet osoby w ten sposób traktowane mają tendencję do takiego zachowywania się. Teoria…
… i udoskonalana t toku ewolucji. Wraz z rozwojem agresji udoskonaleniu ulegają także mechanizmy hamowania jej ekspresji, w przypadku kiedy jest to uzasadnione interesem organizmu. Sytuacyjne uwarunkowania agresji:
procesy neuronalne i chemiczne jako przyczyna agresji - w czasie aktu agresji wzmożoną aktywność wykazuje ciało migdałowate (obszar w korze mózgowej). Jednak sposób jej okazania zależy od sytuacji społecznych. W ścisłym związku z przejawami agresji pozostaje testosteron (męski hormon płciowy). Wyższy poziom testosteronu to wyższy poziom agresji. Również alkohol obniża nasze opory przed dokonywaniem czynów naruszających ogólnie przyjęte normy społeczne, rozluźnia kontrolę. ból i niewygoda jako przyczyna agresji - „zjawisko długiego gorącego lata”. Jeżeli czujemy ból, dyskomfort to powoduje to wzrost…
…. widoczność, dostępność, efekt pierwszeństwa )
przewidywanie zachowań zamierzonych - tu dostępność postawy nie jest ważna teoria wyrozumowanego działania: najlepszą postawą do przewidywania planowanych zachowań są postawy ludzi wobec konkretnego zachowania i ich subiektywne normy - czyli behawioralne intencje ludzi. Ważne miejsce mają tu normy subiektywne, czyli przekonanie o tym jak inni ludzie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz