Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej

Nasza ocena:

5
Pobrań: 35
Wyświetleń: 910
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej  - strona 1 Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej  - strona 2

Fragment notatki:


WEJŚCIE POLSKI DO UE. ZAGROŻENIA, KORZYŚCI W wyniku dokonujących się przemian w roku 1991 Polska podpisała umowę stowarzyszeniową ze wspólnotami europejskimi, gdzie zobowiązała się do stopniowego rozwoju i umacniania gospodarki rynkowej i struktur służących takiej gospodarce, tzn. wprowadzenie prywatyzacji i wzrost sektora prywatnego, restrukturyzacji. Bardzo ważnym było podjęcie zobowiązań w odniesieniu do liberalizacji wymiany handlowej z krajami 15 (obniżenie ceł, docelowo ich zniesienie, a także znoszenie różnego rodzaju ograniczeń w wymianie handlowej). Ważnym było działanie w kierunku nowelizacji istniejących aktów prawnych, tak aby stały się zgodne z obowiązującymi w UE. W 1994 oficjalnie Polska wystąpiła o członkostwo, a w 1998-1999 organy UE oddały ocenie działania Polski pod kątem ich zbieżności z obowiązującymi standardami. W 1999 przeprowadzono ocenę zbieżności istniejących regulacji prawnych z obowiązującymi w UE. Przyjęte założenia z umowy, stopniowo były przez Polskę spełniane i do 2002 wprowadzono pełną liberalizację wymiany z UE artykułów przemysłowych, okraczenia wystąpiły w artykułach rolnych, ale i tu dokonano wielu uzgodnień. W 2001-2002 większość regulacji prawnych została dostosowana do UE przy czym w przypadku niektórych kwestii Polska uzgodniła z UE okres przejściowy, w którym polska gospodarka dostosuje się do standardów. W wyniku dokonywanej decyzji podjęto ocenę o przyjęciu Polski z tego tytułu wynikają zarówno zagrożenia jak i korzyści. KORZYŚCI : z naczne rozszerzenie rynku zbytu, będzie to ułatwienie do ekspansji tych podmiotów, które będą funkcjonować efektywnie na rynku UE. Zwiększenie polskiej wiarygodności z czym wiąże się większa możliwość napływów kapitału z krajów UE, a także z Japonii, USA Można spodziewać się dopływu bard ziej nowoczesnych technologii Możliwość bardziej swobodnego przemieszczania się siły roboczej, ale na razie większość krajów UE, zwłaszcza Niemcy i Austria wprowadziły ograniczenia w tym względzie, czas 7 lat Dopływ środków z kilku funduszy UE, w latach 90- tych był to fundusz PHARE, który w małym stopniu był przeznaczony na działalność inwestycyjną. Na la ta 2000-2006 fundusze przedakcesyjne w nowych krajach członkowskich: SAPARD - skierowany do rolnictwa ISPA - do terenów wiejskich , środki w połowie przeznaczone na rozwój infrastruktury, a druga na przedsięwzięcia związane z ochroną środowiska PHARE - wspieranie działalności gospodarczej m ogą także korzystać z funduszy strukturalnych i w latach 2000-2006 będą dysponować 253 mln euro. Ich celem jest wyrównywanie poziomu gospodarki rejonów zacofanych i o dużym bezrobociu , poziom dochodu na jednego obywatela niższy niż 75 % dochodu przeciętnego w Europie, czyli w Polsce wszystkie rejony mogą niego korzystać

(…)

… poprawę infrastruktury drogowej i kolejowej
przewidziano także powstanie funduszy naukowych, np. Sokrates, ale są one znacznie niższe ZAGROŻENIA:
Zagrożenia głównie w rolnictwie, ponieważ bezrobocie w Polsce przekracza 1 mln. osób, ponadto w Polsce wskaźnik zatrudnienia w rolnictwie jest jeden z wyższych, 2000 rok:
Polska 19,3% UE 4,1%
Czechy 4,8%
Węgry 6,2%
Litwa 17,6%
Stąd wiele gospodarstw rolnych…
… kwartale w 2005 a w 2-gim wzrósł o 50% Poziomy rozwojowe w przemyśle ciężkim, które nadal muszą podlegać modernizacji, restrukturyzacji, co wiąże się ze zwolnieniami.
Usługi transportowe, na PKP przerost zatrudnienia, a usługi lotnicze gwałtownie wchodzą na nasz rynek.
Zwolnienia także w sektorze bankowym, poprzez łączenie się banków, fuzje.
Istniejący stan infrastruktury drogowej, który zniechęca…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz