Przyrodnicze podstawy życia społecznego - pojęcie, wskazanie głównych podstaw życia społecznego oraz ich powiązań ze sobą, podział, krótkie omówienie elementów składowych z wskazaniem wpływu na kształt życia społecznego.
Dynamikę i intensywność zjawisk i procesów określonych mianem życia społecznego, zwłaszcza w przypadku świata ludzkiego wyznacza zespół różnorodnych czynników, które J. Szczepański nazwał podstawami życia społecznego.
Podstawy życia społecznego dzielimy na: przyrodnicze, ekonomiczne i kulturowe.
Warunki przyrodnicze dzielimy na:
a). biologiczne - rozbudowany system nerwowy, jesteśmy w stanie odbierać ogromną ilość sygnałów i zachowań, które możemy stosować w życiu społecznym. np. mowa - dzięki mowie myślimy
- przeciwstawny kciuk - chwytanie
- rozbudowany system potrzeb
- długotrwała zależność człowieka od rodziców, dziadków, opiekunów
- trwały popęd seksualny
b). geograficzne, które wyznaczają w dużej mierze zajęcia ludności
- klimat
- ukształtowanie terenu
- szata roślinna
- zwierzęta
- woda
- bogactwa mineralne
c). Demograficzne
- podział na płeć: mężczyźni i kobiety
- wiek (przeciętny wiek życia, społeczeństwa się starzeją, wydłuża się długość życia i związane z tym problemy ekonomiczne np. system emerytalny)
- gęstość zaludnienia - zależna gł. od klimatu
- zdrowotność społeczeństwa
- płodność kobiet - przyrost naturalny
Wszystkie te czynniki warunkują odpowiednie zjawiska i procesy społeczne zachodzące w społeczeństwie, jak kulturowe, gospodarcze i polityczne.
Czynniki te są podstawa planowania i prognozowania społecznego, czyli przewidywania i dokonywania przekształceń określonych struktur społecznych i zasad ich funkcjonowania. Wpływ tych czynników na życie społeczne jest bezpośredni i pośredni. , zależnie od klimatu, gęstości zaludnienia, rozwoju przemysłu i rolnictwa.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)