Przykłady konstrukcji inżynierskich - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 672
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przykłady konstrukcji inżynierskich - omówienie  - strona 1 Przykłady konstrukcji inżynierskich - omówienie  - strona 2

Fragment notatki:

PRZYKŁADY KONSTRUKCJ INŻYNIERSKICH I POŁĄCZEŃ STOSOW ANYCH W TYCH KONSTRUKCJACH
Konstrukcję powinien stanowić zespół elementów połączonych ze sobą w sposób trwały , tak aby całość budowli mogła opierać się obciążeniom i przenosić je na grunt. Przykłady konstrukcji: (1) W budownictwie tradycyjnym budynki wykonywane z pustaków i cegły mają masywne ściany nośne o układzie podłużnym, a stropy z cegły lub pustaków na belkach stalowych lub żelbetowych. (2) W budownictwie tradycyjnym udoskonalonym układ ścian i stropów jest podobny, ale zamiast elementów drobnych stosuje się elementy większe, np. dyle z gazobetonu o masie do 500 kg. (3) W budownictwie wielorodzinnym uprzemysłowionym stosuje się prefabrykaty wielkowymiarowe(ścienne i stropowe) z betonu zwykłego lub lekkiego, najczęściej o układzie poprzecznym ścian nośnych (np. hotel Forum). (4) Konstrukcje szkieletowe stosuje się przeważnie w budynkach użyteczności publicznej. Mogą one mieć konstrukcję monolityczną wylewaną na miejscu budowy lub z elementów prefabrykowanych. (5) Budynki wysokie, a także parterowe pawilonowe, mogą być wykonywane w konstrukcji stalowej (np.
budynek na PI. Bankowym). (6) W budownictwie uprzemysłowionym stosuje się elementy wielkoprzestrzenne ( o masie od 10 tys. do 3 tys. kg), w których większość robót wykonuje się w warunkach fabrycznych.
W budynkach wznoszonych metodami uprzemysłowionymi stosuje się ściany zewnętrzne typu osłonowego, często z lekkich elementów prefabrykowanych.
(7) Konstrukcje drewniane klejone typu halowego znajdują zastosowanie w obiektach sportowych, wystawowych, w budownictwie wiejskim itp. Konstrukcje z drewna i materiałów drewnopochodnych stosuje się w budownictwie uprzemysłowionym tzw. systemowym, przeznaczonym na przedszkola, budynki turystyczne itp .
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz