Przykładowy opis techniczny projektu-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 742
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przykładowy opis techniczny projektu-opracowanie - strona 1 Przykładowy opis techniczny projektu-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Opis techniczny
Projekt został opracowany w ramach przedmiotu „Podstawy wykorzystania energii odnawialnych”. Projektem objęty jest dom jednorodzinny, piętrowy z użytkowym poddaszem, przeznaczony dla pięcioosobowej rodziny. Położenie domu względem stron świata zostało zaprojektowane tak, aby największe powierzchnie okien występowały po stronie południowej. Umożliwi to dodatkowy zysk ciepła z promieniowania słonecznego. Konstrukcje przegród zewnętrznych (ściany, strop pod poddaszem, strop nad piwnicą nieogrzewaną) są podane w dwóch wariantach:
wariant 1 bez izolacji cieplnej,
wariant 2 z izolacją cieplną.
W wariancie 1 współczynnik przenikania ciepła dla przegród zewnętrznych był dużo większy od normowego. Oznacza to, że ucieczka ciepła przez te przegrody była duża. Aby temu zapobiec należałoby wprowadzić dodatkową warstwę izolacji. Natomiast w wariancie 2 współczynnik przenikania ciepła był zawsze mniejszy od normowego. Oznacza to, że strumień ucieczki ciepła nie był zbyt wysoki, czyli taka konstrukcja przegród zewnętrznych zapewnia odpowiedni komfort cieplny w budynku i utrzymanie dużych ilości ciepła. Obliczono straty ciepła przenikające przez przegrody oraz zapotrzebowanie na ciepło budynku i na jego podstawie określono ostateczną ilości energii zużytej do ogrzewania domu oraz do przygotowania ciepłej wody użytkowej, uwzględniając sprawności systemu grzewczego. Budynek będzie ogrzewany przy pomocy kotłów na pelety, z centralnym systemem regulacji, w którym instalacja centralnego ogrzewania posiada przewody w dobrym stanie.
Jako dodatkowe źródło energii zaproponowałam zamontowanie kolektorów słonecznych, próżniowych firmy VITOSOL 200 - T. Kolektory zlokalizowane są na dachu, ustawione płaszczyzną absorpcyjną w kierunku południowo - zachodnim, ich kąt pochylenia w stosunku do poziomu wynosi 45o. Wnioski do doboru kolektorów słonecznych:
1. Dobrano kolektor próżniowy o powierzchni 5,1 m2. Zadaniem kolektora jest przygotowanie ciepłej wody użytkowej oraz wspomaganie centralnego ogrzewania.
2. Na rysunku przedstawiono schemat instalacji do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, który zawiera: kolektory słoneczne regulator elektroniczny
zestaw pompowy
zbiornik magazynujący ciepłą wodę użytkową
inne źródło ciepła (ogrzewanie konwencjonalne)
3. Na wykresie przedstawiono przewidywane miesięczne procentowe oszczędności ciepła dzięki pracy kolektorów słonecznych na potrzeby podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Łatwo zauważyć, że największe oszczędności występują w miesiącach letnich, kiedy to natężenie promieniowania słonecznego jest największe (lipiec, czerwiec, maj, sierpień). Zaś najmniejsze oszczędności występują w miesiącach zimowych, kiedy do kolektora dociera niewielka ilość promieniowania słonecznego (grudzień, styczeń, listopad).

(…)

… w przypadku zastosowania oraz braku kolektorów słonecznych. Emisja CO2, CO, NO oraz SO2 jest prawie trzykrotnie mniejsza gdy wykorzystamy kolektory słoneczne. Oznacza to, że przy ich stosowaniu środowisko naturalne jest chronione przed zanieczyszczeniami atmosferycznymi oraz działaniem gazów cieplarnianych. …
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz