Przykładowe pytania i odpowiedzi na egzamin

Nasza ocena:

3
Pobrań: 581
Wyświetleń: 2499
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przykładowe pytania i odpowiedzi na egzamin - strona 1 Przykładowe pytania i odpowiedzi na egzamin - strona 2 Przykładowe pytania i odpowiedzi na egzamin - strona 3

Fragment notatki:


Istota teorii podejmowania optymalnej decyzji Badania operacyjne= Teoria Podejmowania decyzji optymalnych. Przedmiotem badań operacyjnych jest budowa i rozwiązywanie matematycznych modeli decyzyjnych odnoszących się do aspektów działalności prowadzenia firmy np. produkcje, koszty, wydajność, procesy transportowe, modele badań decyzyjnych.
W wyniku rozwiązania modelu decyzyjnego otrzymamy rozwiązanie optymalne. Wynika z niego np. co należy produkować, aby firma otrzymała jak największe zyski w danych okolicznościach.
Podstawy na jakich opierają się badania operacyjne są dwa warianty racjonalnego gospodarowania:
MAKSYMALIZACJA EFEKTU- np. firma posiada określone zasoby i zamówienia oraz ilość pracowników, zasoby materiałów, surowców. Należy te środki jak najlepiej wykorzystać by uzyskać maksymalny zysk.
MINIMALIZACJA NAKŁADU - Firma wie co ma produkować, bo otrzymuje zamówienia. Należy je zrealizować po najmniejszych kosztach, bez zamiany parametrów jakościowych.
Informacje dodatkowe (nie z wykładów ale wyjaśniają co nie co) :
Badania operacyjne - dyscyplina naukowa związana z teorią decyzji pozwalająca wyznaczyć metodę i rozwiązanie określonych problemów związanych z podjęciem optymalnych decyzji. Badania operacyjne to zbiór metod matematycznych i statystycznych .
D ecyzja optymalna to pojęcie z zakresu teorii decyzji , oznaczające taką decyzję , która jest decyzją dopuszczalną i jednocześnie jest najlepsza z punktu widzenia kryteriów oceny decyzji . Zbiór decyzji optymalnych może zawierać jeden element, kilka elementów, nieskończenie wiele elementów lub być zbiorem pustym. W przypadku zbioru pustego, problem decyzyjny nie posiada rozwiązania. Zbiór wszystkich takich decyzji nazywamy zbiorem decyzji optymalnych .
Etapy budowy modelu decyzyjnego 1.sformułowanie sytuacji decyzyjnej w języku ekonomicznym i jej zapis matematyczny - ma na celu sformułować podmiot lub zjawisko, które chcemy zoptymalizować, a następnie posiadać parametry procentowe. Sformułowanie decyzji w języku ekonomicznym w postaci tabelki najczęściej na jej podstawie otrzymujemy model, na którego podstawie możemy przystąpić do rozwiązania. 2.rozwiązanie - zależy od kilku czynników:
Rodzaj lub charakter parametrów (losowe lub nielosowe)
Postać analityczna modelu (liniowa lub nieliniowa)
Liczba zmiennych decyzyjnych (dwie, trzy lub więcej) Wpływają na wybór metody, po zastosowaniu metody optymalnej rozwiązanie optymalne
3.weryfikacja rozwiązania optymalnego - polega na sprawdzeniu, czy jakiś istotny warunek nie został pominięty, np. moc energii elektrycznej, zbyt duże ilości produkowanego produktu
4.opracowanie systemu kontroli (monitoringu) ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz