To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Podaj przykładowe przyczyny skierowania sprawy przez prezesa sądu na posiedzenie . Przedstaw procedurę skazania sprawcy bez przeprowadzania rozprawy głównej art. 339 § 1 pkt 2 387, 388, Art. 339. § 1. Prezes sądu kieruje sprawę na posiedzenie, jeżeli: 1) prokurator złożył wniosek o orzeczenie środków zabezpieczających, 2) zachodzi potrzeba rozważenia kwestii warunkowego umorzenia postępowania, Art. 387. § 1. Do chwili zakończenia pierwszego przesłuchania wszystkich oskarżonych na rozprawie głównej oskarżony, któremu zarzucono występek, może złożyć wniosek o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie mu określonej kary lub środka karnego bez przeprowadzania postępowania dowodowego; jeżeli oskarżony nie ma obrońcy z wyboru, sąd może, na jego wniosek, wyznaczyć mu obrońcę z urzędu. § 2. Sąd może uwzględnić wniosek oskarżonego o wydanie wyroku skazującego, gdy okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości i cele postępowania zostaną osiągnięte mimo nieprzeprowadzenia rozprawy w całości; uwzględnienie takiego wniosku jest możliwe jedynie wówczas, gdy nie sprzeciwią się temu prokurator, a także pokrzywdzony należycie powiadomiony o terminie rozprawy oraz pouczony o możliwości zgłoszenia przez oskarżonego tego wniosku. § 3. Sąd może uzależnić uwzględnienie wniosku oskarżonego od dokonania w nim wskazanej przez siebie zmiany. Przepis art. 341 § 3 stosuje się odpowiednio. § 4. Przychylając się do wniosku sąd może uznać za ujawnione dowody wymienione w akcie oskarżenia lub dokumenty przedłożone przez stronę. § 5. Jeżeli wniosek złożono przed rozpoczęciem rozprawy, sąd rozpoznaje go na rozprawie. Art. 388. Za zgodą obecnych stron sąd może przeprowadzić postępowanie dowodowe tylko częściowo, jeżeli wyjaśnienia oskarżonego przyznającego się do winy nie budzą wątpliwości. Warunkowe umorzenie jest w gruncie rzeczy warunkowym (na próbę) zwolnieniem od ponoszenia przez sprawcę kary, a oznacza w istocie kontrolowaną wolność. Stopień kontroli zależy od tego, czy orzeczono dozór oraz od rodzaju zastosowanych obowiązków probacyjnych. Negatywny wynik próby (zob. art. 68 k.k. o podjęciu postępowania) otwiera możliwość orzeczenia racjonalnej kary lub środka karnego, z uwzględnieniem zachowania się sprawcy po orzeczeniu o warunkowym umorzeniu. Stanowi to istotną zaletę tego środka polityki kryminalnej, zbliżając go do znanej (anglosaskiej) instytucji probation (Uzasadnienie k.k., s. 161). W nowym kodeksie karnym nastąpiło znaczne rozszerzenie zakresu stosowania warunkowego umorzenia przez rozszerzenie kręgu przestępstw zagrożonych karą nie surowszą niż 3 lata pozbawienia wolności, złagodzenia przesłanek jego stosowania, a w razie spełnienia określonych warunków może ono być zastosowane do sprawcy przestępstwa zagrożonego karą nieprzekraczającą 5 lat pozbawienia wolności (zob. art. 66 i 67 k.k.).
(…)
… mają prawo wziąć udział. Ich udział jest obowiązkowy, jeżeli prezes sądu lub sąd tak zarządzi (art. 341 § l; zwrócić trzeba uwagę, że nowelizując w roku 2003 ten przepis (§ l), niesłusznie pominięto dotychczasowy fragment, wskazujący, czego w tym wypadku posiedzenie dotyczy; Także na posiedzeniu istnieje możliwość orzeczenia środków karnych w postaci świadczenia pieniężnego lub zakazu prowadzenia pojazdów…
… rozstrzygnięcie co do dowodów rzeczowych. Sąd stosuje odpowiednio art. 230 § 2 i 3 (dotyczący postępowania z rzeczami) oraz art. 231-233 (dotyczące depozytu sądowego), uwzględniając potrzebę zabezpieczenia dowodów na wypadek podjęcia postępowania.
Zawarte w wyroku rozstrzygnięcie, o którym mowa w § 3 art. 342 (dotyczące dowodów rzeczowych), może być zaskarżone zażaleniem przez osoby wskazane w art. 323 § 2…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)