Przyczyny zakończenia Zimnej Wojny

Nasza ocena:

3
Pobrań: 455
Wyświetleń: 1617
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
 Przyczyny zakończenia  Zimnej Wojny - strona 1  Przyczyny zakończenia  Zimnej Wojny - strona 2

Fragment notatki:

Przyczyny zakończenia się Zimnej Wojny. Należy się ich doszukiwać na dwóch płaszczyznach: na płaszczyźnie sytuacji wewnętrznej w państwach, które były głównymi aktorami mających miejsce wydarzeń, czyli ZSRR i USA (analiza prowadzonej przez nich polityki, a także poparcia społecznego wewnątrz kraju);
na płaszczyźnie zwykłych ludzi, którzy pragnęli wyzwolić swoje państwa spod komunistycznego reżimu i dążyć do niepodległości, byli to zwykli obywatele państw EŚiW znajdujących się w strefie wpływów radzieckich, często po prostu zwykli robotnicy, którzy wyrazili zdecydowany sprzeciw i pragnęli żyć we własnym suwerennym państwie.
Sytuacja wewnętrzna w Związku Radzieckim Kryzys w KPZR wybuchł wraz ze śmiercią Breżniewa w 1982 roku. W systemie komunistycznym przewodniczący partii ogrywał rolę kluczową. Breżniew, który sprawował władzę przez blisko 20 lat, zapewnił systemowi stabilność. Natomiast jego śmierć spowodowała splot wydarzeń, który ostatecznie doprowadził do całkowitego rozpadu ZSRR. Na przestrzeni kilku lat KPZR straciła aż trzech sekretarzy generalnych: po Breżniewie, Andropowa w 1983 i Czernienkę w 1985. Taka sytuacji spowodowała kompletnie przetasowanie kart na poziomie najwyższego kierownictwa. W partii utworzyły się dwa klany: konserwatywnych komunistów oraz „młodych” z Gorbaczowem na czele, który wkrótce stanął również na czele całej partii. Gorbaczow przestał przestrzegać fundamentalnych zasady reżimu (częściowo wolne wybory, liberalizacja w kraju, zezwolenie na częściowe rozbrojenia).
Kryzys gospodarczy w ZSRR, spowodowany sztywnym systemem centralnego planowania oraz brakiem możliwości modernizacji. Reformy Gorbaczowa: „Głasnost”  jawność, pojawiła się krytyka władzy, powstawały organizacje itp., ostatecznie sytuacja doprowadziła do pojawienia się tendencji nacjonalistycznych; „Pieriestrojka”  przebudowa systemu komunistycznego, zniszczyła logikę dawnego systemu.
Pucz Janajewa i Pawłowa 1991 rok  w obliczu upadającego ZSRR, konserwatyści (których sam Gorbaczow obsadził na wysokich stanowiskach)postanowili dokonać zamachu stanu, przejąć władzę i przywrócić dawny porządek. Jednak nie docenili przeciwnika, zostali powstrzymani przez Jelcyna.
Polityka USA - Ronald Reagan Na początku lat 80 nowy prezydent USA, wybrany na fali społecznego rozczarowania rządami poprzednich administracji i zmęczenia ciągłymi porażkami, rozpoczął nową falę zbrojeń. Jego głównym celem była ostateczna wygrana, a nie osłabienie napięć. Rozbudził w społeczeństwie ducha Ameryki oraz przekonanie o wyjątkowości. Doktryna Reagana byłą skupiona na walce z komunizmem, a głównie z ZSRR. Głównym instrumentem działań stałą się pomoc militarna i finansowa dla państw i organizacji walczących z komunizmem. Proponował twardą politykę wobec ZSRR, a nie tak jak dotychczas łagodzenie konfliktu.

(…)

… na rynki europejskie nie był w stanie sfinansować nowej technologicznie zaawansowanej fazy wyścigu zbrojeń wobec drastycznego spadku dochodów z eksportu do krajów wolnorynkowych. Za jego rządów rozpoczął się ostatni etap zimnej wojny. ZSRR zostało wciągnięte w wyścig zbrojeń, któremu nie była w stanie sprostać jego mocno nadwyrężona gospodarka. W rezultacie udało się doprowadzić do szeregu porozumień…
… roku. Reformy Gorbaczowa doprowadziły, do tego że w państwach zależnych od ZSRR zaczęto domagać się swoich praw. Odejście od doktryny Breżniewa (ograniczona suwerenność państw EŚiW), czyli tzw. doktryna Sinatry. Państwa mogły same decydować o swoim losie. Brak reakcji ze strony Gorbaczowa, a nawet poparcie dla zmian w państwach EŚiW wywołało reakcję łańcuchową. W kolejnych państwach dochodziło do obalenia…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz