Przyczyny powstania długu publicznego

Nasza ocena:

5
Pobrań: 196
Wyświetleń: 1554
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przyczyny powstania długu publicznego - strona 1 Przyczyny powstania długu publicznego - strona 2

Fragment notatki:

ZARZĄDZANIE DŁUGIEM PUBLICZNYM
Wykład, 22.02.2011
DEFICYT BUDŻETOWY
Deficyt jest jednym z czynników sprawczych długu publicznego.
Deficyt jest ujmowany i liczony w różny sposób, co rodzi nieścisłości i niedomówienia. Pojęcie długu publicznego wiąże się z:
-podmiotami zobowiązań
- z przyczynami jego powstawania lub z
- formami, w jakich dług jest zaciągany
POJĘCIE PODMIOTOWE
W ramach całego budżetu dług publiczny występuje zawsze w związku z podjęciem decyzji dokonywania wydatków publicznych w rozmiarze przekraczającym możliwości sfinansowania ich dochodami publicznymi.
W jednostkach sektora finansów publicznych dług powstaje także na skutek zaciągnięcia kredytów bankowych oraz decyzji inwestycyjnych bez pokrycia w planach finansowych. (np. Kraków jest miastem bardzo mocno zadłużonym). Bardzo często emitenci muszą się ubiegać o oceny ratingowe.
PRZYCZYNY POWSTANIA DŁUGU PUBLICZNEGO
Uporczywie utrzymujący się deficyt budżetowy, przekształcający się w dług publiczny  tak jest w Polsce.
Okres wzmożonych wydatków publicznych, zwłaszcza wojen i kryzysów gospodarczych  czasami niektóre instytucje są zbyt duże by zbankrutować, nie można do tego dopuścić, ponieważ wówczas cała gospodarka wpadła by w duży kryzys. Rząd musi wtedy finansować ich działalność, jeśli mają problemy z kontynuowaniem działalności. Jest to spełnianie funkcji stabilizacyjnej przez władze publiczne. Keynes twierdził, ze interwencjonizm państwowy jest konieczny - państwo ma być pierwszym czynnikiem sprawczym napędzający gospodarkę, która rozwija się coraz szybciej, a baza podatkowa na tyle wzrośnie, że państwo pozbywa się deficytu. Wbrew teorii Keynes'a, wpływy budżetowe nie były aż tak duże, by można było z nich sfinansować deficyt. Realizowana doktryna ekonomiczna zakładająca świadome utrzymywanie deficytu budżetowego i długu publicznego jako narzędzi interwencjonizmu państwowego.
Osiąganie celów politycznych rządzących, którzy nie podnoszą podatków i nie decydują się na cięcia wydatków publicznych.
Wpadnięcie władz publicznych w pułapkę zadłużenia  w Polsce było tak w latach 1993-94. Był deficyt, trzeba go było sfinansować. Finansowano go bonami skarbowymi (bo miały krótki termin wykupu, a w Polsce gospodarka rynkowa była młoda, miała zaledwie kilka lat). Po wykorzystaniu obligacji (długi termin wykupu), udało się wyjść z pułapki zadłużenia. Zmieniono przeznaczenia bonów, jako instrumentów do zarządzania płynnością finansów publicznych, a nie finansowania deficytu za pomocą bonów.
Jedną z głównych przyczyn powstania długu publicznego jest deficyt budżetowy, a ściślej rzecz ujmując konieczność jego pokrycia. ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz