Przewrót majowy i kultura dwudziestolecia

Nasza ocena:

5
Pobrań: 287
Wyświetleń: 1071
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przewrót majowy i kultura dwudziestolecia  - strona 1 Przewrót majowy i kultura dwudziestolecia  - strona 2 Przewrót majowy i kultura dwudziestolecia  - strona 3

Fragment notatki:

Fiszki: Przewrót Majowy - Kultura Dwudziestolecia 1. Sytuacja w Polsce w latach 1923 - 1926 Po wyborach w 1922 roku prawica skupiona w bloku Chjena , nie mogła rządzić samodzielnie i musiała zawrzeć koalicję z centrowym PSL PIAST . W maju 1923 roku oba ugrupowania podpisały porozumienie w Warszawie. Powstała wówczas koalicja nazywana Chjeno - Piastem z Wincentym Witosem na czele.
W kraju w tym czasie zapanował kryzys i hiperinflacja. Eksport stawał się nie opłacalny i zanikał rynek wewnętrzny. Wzrastało bezrobocie i kraj opanowała fala strajków. Społeczeństwo uważało, że rząd Witosa nie robi nic, by poprawić sytuację w kraju. W efekcie gabinet musiał podać się do dymisji.
19 grudnia 1923 r . prezydent Wojciechowski powołał pozaparlamentarny rząd fachowców z Władysławem Grabskim na czele.
2. Obóz Belwederski W 1923 roku Józef Piłsudzki zrzekł się wszystkich funkcji państwowych i wojskowych, odsunął się od bieżącej polityki i osiadł w Sulejówku w podarowanej przez społeczeństwo willi „Milusin”.
Piłsudzki był rozczarowany sytuacją polityczną w państwie. Utrzymywał jednak kontakty ze swoimi zwolennikami w wojsku i administracji państwowej. Ich grono zwane obozem belwederskim, tworzyli przede wszystkim weterani Legionów i politycy socjalistyczni.
Piłsudzki jawnie krytykował organizację wojsk i sytuację w państwie: interesowność, korupcję. W społeczeństwie narastało przekonanie, że tylko on może doprowadzić do stabilizacji w kraju.
3. Przewrót Majowy a) przyczyny: - katastrofalna sytuacja gospodarcza - częste zmiany gabinetu u władzy - powołany po dymisji Grabskiego ( listopad 1925 ) rząd prawicowego polityka Aleksandra Skrzyńskiego utrzymał się zaledwie pół roku ( 20 listopada 1925 - 5 maja 1926 )
- Protesty i niezadowolenie społeczeństwa przez fiasko polityki zagra nicznej - układ w Locarno w 1925 r. - Wielu przeciwników miała rządząca prawica - kojarzona z faszyzmem, nacjonalizmem i zabójstwem prezydenta Narutowicza ( 16 grudnia 1922 r. )
- Piłsudzki był uznawany za jedyną osobą, która może zaprowadzić porządek w targanym konfliktami partyjnymi kraju. Posiadał także poparcie większości wojska. Ze swojego Sulejówka w sposób krytyczny wypowiadał się na temat poczynań rządu, co przysporzyło mu popularności. b) przebieg Na początku maja 1926 roku, gdy premierem został po raz trzeci Wincenty Witos. Piłsudski był coraz bardziej poirytowany kolejnymi zmianami rządów. Postanowił wykorzystać wojsko w celu wywierania nacisku na prezydenta i Sejm. W tym celu, gen. Lucjan Żeligowski ( minister spraw wojskowych), powierzył marszałkowi bezpośrednie dowództwo nad kilkoma jednostkami zlokalizowanymi w okolicach

(…)

… w maju 1936 roku rządu pod przewodnictwem wspólnego kandydata obu polityków, gen. Felicjana Sławoja-Składkowskiego
Aby powtórnie zintegrować obóz sanacyjny i odzyskać społeczne poparcie, w połowie 1936 r. zaczęto tworzyć nową organizację skupiającą zwolenników sanacji. W lutym 1937 roku ogłoszono powstanie Obozu Zjednoczenia Narodowego. (OZN), popularnie zwanego OZONEM. Głosił on konieczność rozbudowy…
… na arenie międzynarodowej.
Dojście Hitlera do władzy w Niemczech (30 stycznie 1933 roku) zostało przywitane w Polsce z mieszanymi uczuciami. Niemiecki przywódca na początku swoich rządów potrzebował spokoju w polityce zagranicznej, poza tym widział w Polsce sprzymierzeńca w przyszłej wyprawie przeciw ZSRR, który był dla niego wrogiem numer jeden (plan ekspansji na wschód zawarł już w "Mein Kampf"). Pakt…
…, a nie na tym, na którym było zgłoszone - Prezydent wydawał dekrety z mocą ustaw w czasie, gdy sejm nie obraduje
- Prezydent zarządza nowy wybory
Sanacja - uzdrowienie życia politycznego w kraju
Władza Autorytarna - Najważniejszymi sprawami w państwie, kieruje osoba, która formalnie nie piastuje żadnych najważniejszych urzędów w państwie
Proces Brzeski - polityczny proces sądowy przywódców Centrolewu, przeprowadzony w dniach 26…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz