Głównym interesem każdej organizacji jest przetrwanie, czyli istnienie, konieczność pomnażania rynku. Przedsiębiorstwo wyznacza środki i cele dzięki którym możliwe jest jego przetrwanie i osiąganie korzyści. Cele przedsiębiorstwa są skutkiem oddziaływania interesów poszczególnych grup występujących w różnych typach jednostek gospodarczych.
Grupy występujące w każdym typie przedsiębiorstwa: właściciele, zarządcy, pracownicy najemni.
Interesy tych trzech grup są różne dlatego nie dziwne jest że na tle realizacji tych interesów dochodzi do konfliktów. Gdy dochodzi do konfliktu to musi być zastosowana metoda kompromisu, konsensusu, konsyliacji tzn. wybaczenie i upodobnienie swoich interesów.
Głównym czynnikiem który różnicuje interesy w przedsiębiorstwie jest własność majątku przedsiębiorstwa. Interesy w przedsiębiorstwie mogą być rozpatrywane z różnych punktów widzenia, różnych kryteriów:
1. Kryterium horyzontu czasu (interesy strategiczne, taktyczne, operacyjne); 2. Kryterium przynależności (interesy wewnętrzne przedsiębiorstwa, zewnętrzne); 3. Kryterium podmiotowe (interesy przedsiębiorstwa i jego właścicieli, kadry kierowniczej, pracowników najemnych o wysokich kwalifikacjach i bez nich); 4. Kryterium przedmiotowe (interesy techniczne, produkcyjne, handlowe, społeczne); 5. Kryterium ekonomiczne (interesy związane z przetrwaniem, ze stabilnością przedsiębiorstwa, z efektywnością produkcji, z optymalnością działań); 6. Kryterium ciągłości występowania interesów (interesy związane z rentownością, z pozycją rynkową przedsiębiorstwa, z produktywnością majątku, innowacyjnością przedsiębiorstwa)
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)