Przestępstwa przeciwko mieniu społecznemu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 1407
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przestępstwa przeciwko mieniu społecznemu - strona 1 Przestępstwa przeciwko mieniu społecznemu - strona 2

Fragment notatki:

PRZESTĘPSTWA PRZECIWKO MIENIU SPOŁECZNEMU
Przestępstwa przeciwko własności społecznej zostały wprawdzie uregu- lowane w tym samym rozdziale kodeksu karnego co pozostałe przestęp- stwa przeciwko mieniu, poświęcono im jednak osobne przepisy i tworzą wyraźnie wyodrębniającą się grupę. Zasady, na których opiera się od- powiedzialność za czyny skierowane przeciwko mieniu społecznemu, są też odmienne. Kary przewidziane za przestępstwa przeciwko własności społecznej są wyższe, niż za analogiczne przestępstwa przeciwko własności prywatnej.
Zagarnięcie mienia społecznego jest pojęciem bardzo szerokim i obejmuje kilka tradycyjnych przestępstw przeciwko mieniu, takich jak: kradzież, przywłaszczenie, oszustwo. Zagarnięcia dopuszcza się więc każdy, kto nielegalnie wchodzi w posiadanie mienia społecznego, niezależnie od tego, na jakiej drodze.
Za zagarnięcie mienia społecznego uważana jest też kradzież rzeczy stanowiących własność prywatną, jeśli dokonana została w okolicznościach, w których instytucja państwowa lub społeczna za rzeczy te ponosi materialną odpowiedzialność (np. kradzieży rzeczy z komisu, przesyłki pocztowej, bagażu z przechowalni). W takiej bowiem sytuacji skutki przestępstwa spadają ostatecznie na państwo lub organizację społeczną, jest to więc w istocie rzeczy także przestępstwo przeciwko mieniu społecznemu, tylko dokonane pośrednio.
Wartość zagarniętego mienia określa się według cen detalicznych, obowią- zujących w czasie popełnienia przestępstwa, a nie cen hurtowych lub innych. Ma to niekiedy wielkie znaczenie dla prawnej kwalifikacji przestępstwa, a nadto decyduje o wysokości odszkodowania, jakie sprawca powinien zapłacić.
Za zagarnięcie mienia społecznego grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 5 lat i grzywna (art. 199 § 1 k.k.), z wyjątkiem przypadków mniejszej wagi.
Kwalifikowane zagarnięcie mienia społecznego - pod tym pojęciem rozumie się kilka przypadków zagarnięcia mienia społecznego, o znacznej społecznej szkodliwości. Wynika to bądź z wysokości wyrządzonej szkody, bądź z innych przyczyn. Kary za kwalifikowane przypadki zagarnięcia są oczywiście znacznie wyższe.
Do kwalifikowanego zagarnięcia mienia społecznego zaliczamy:
zagarnięcie mienia społecznego przez osobę odpowiedzialną za to mienie w związku z zajmowanym stanowiskiem lub pełnioną funkcją, lub przez osobę zarządzającą mieniem społecznym (kierownik zakładu, magazynier itp.). Wyż- sza karalność wynika z tego, że przestępstwa dokonano na mieniu, nad którym sprawca powinien szczególnie troskliwie czuwać - kara pozbawienia wolności od roku do lat 10 (art. 200 k.k.).
zagarnięcie mienia społecznego znacznej wartości - kara pozbawienia wolności od roku do lat 10 (art. 201 k.k.).
Niektóre przestępstwa przeciwko mieniu społecznemu zostały uregulowane

(…)

… z tego, że przestępstwa dokonano na mieniu, nad którym sprawca powinien szczególnie troskliwie czuwać - kara pozbawienia wolności od roku do lat 10 (art. 200 k.k.).
zagarnięcie mienia społecznego znacznej wartości - kara pozbawienia wolności od roku do lat 10 (art. 201 k.k.).
Niektóre przestępstwa przeciwko mieniu społecznemu zostały uregulowane przepisami wspólnymi dla wszystkich rodzajów własności (np. rozbój, pa…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz