To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
PRZESTĘPSTWA PRZECIWKO DOKUMENTOM
Za dokument uważane jest w prawie karnym nie tylko pismo - jak to ma miejsce w języku potocznym - ale każdy przedmiot, z którym jest związane jakieś prawo lub który stanowi dowód prawa, stosunku prawnego lub okoliczności mogącej mieć znaczenie prawne. Oczywiście w praktyce najczęst- sze zastosowanie mają dokumenty pisemne - urzędowe i prywatne.
Do przestępstw przeciwko dokumentom należą: a) fałszerstwo dokumentu, b) poświadczenie nieprawdy, c) wyłudzenie poświadczenia nieprawdy, d) zniszczenie dokumentu, e) zniszczenie znaków granicznych.
Fałszerstwo dokumentu występuje w dwóch postaciach: jako pod- robienie i jako przerobienie dokumentu.
Podrobienie dokumentu polega na tym, że sprawca sporządza cał- kowicie nowy dokument, nadając mu pozory autentyczności. Stwarza wraże-
nie, że dokument pochodzi od urzędu czy osoby, która go w rzeczywistości nie wydała.
Przerobienie dokumentu polega na tym, że sprawca bierze dokument autentyczny i za pomocą odpowiednich zabiegów nadaje mu inną treść. Na przykład ze świadectwa maturalnego usuwa prawdziwe nazwisko i na to miejsce wpisuje inne, do kwoty wkładu w książeczce PKO dopisuje zero, powiększając ją w ten sposób dziesięciokrotnie itd.
Przestępstwo popełnia także ten, kto sam się wprawdzie fałszerstwa nie dopuszcza, ale posługuje się fałszywym dokumentem jako autentycznym, np. przedstawia podrobione świadectwo dojrzałości w swym zakładzie pracy.
Za fałszerstwo dokumentu przewidziana jest kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5 (art. 265 § 1 k.k.). W przypadku mniejszej wagi sąd może wymierzyć karę ograniczenia wolności lub grzywnę. Karalne są także przygo- towania do fałszerstwa dokumentów (nabywanie lub wyrabianie druków urzędowych, pieczęci itp.).
Poświadczenie nieprawdy - przestępstwa tego dopuszcza się funk- cjonariusz publiczny lub inna osoba upoważniona do wystawiania dokumen- tów, która w dokumencie takim poświadczy nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne. Z poświadczeniem nieprawdy mamy do czynienia np. w przypadku zaświadczenia urzędnika o stanie majątkowym rodziców studenta, w którym podano niezgodną z prawdą wysokość dochodu.
Za poświadczenie nieprawdy grozi urzędnikowi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5, a jeśli działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej - od roku do lat 10 (art. 266 k.k.). Podobnej karze jak wystawca dokumentu podlega także ten, kto takiego dokumentu używa, np. student, który fałszywe zaświadczenie o dochodach rodziców przedstawia w uczelni, ubiegając się o stypendium.
Wyłudzenie poświadczenia nieprawdy ma miejsce wtedy, gdy sprawca w celu uzyskania fałszywego poświadczenia wprowadza w błąd funkcjonariusza publicznego lub inną osobę uprawnioną do wystawiania
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)