Fragment notatki:
Zajmuje 11,5 strony i omawia m.in. takie tematy jak: przyczyny przestępczości nieletnich, przestępstwa niebezpieczne dla ludzkiego życia lub zdrowia, elementy determinujące przestępczość nieletnich, zjawiska patologiczne wśród dzieci i młodzieży, zespoły czynników dziedzicznych i wrodzonych, zespół wpływów zewnętrznych i środowiskowych, zmiany charakterologiczne spowodowane chorobami układu nerwowego, wpływ działania jednostki w kształtowaniu postawy społeczno - moralnej, regulacje prawne wobec nieletnich, zapobieganie przestępczości nieletnich, instytucje profilaktyczno - resocjalizacyjne, przestępczość nieletnich w latach dziewięćdziesiątych w świetle analiz i statystyk policyjnych.
Przestpczo nieletnich W yciu codziennym spotykamy si z takimi czynami, które zakócaj ad spoeczny i z takimi zachowaniami, które s szczególnie uyteczne i podane. Czynom takim towarzyszy zazwyczaj rzecz wana - reakcja otoczenia: pochwalenie albo potpianie okrelonego postpowania, czasami obojtno. Przestpczo nieletnich jest obecnie powanym problemem na caym wiecie. Stanowi ona przedmiot wielu bada naukowych prowadzonych równie w Polsce. Walka z niekorzystnymi zjawiskami spoecznymi, do których zaliczamy przestpczo i demoralizacj nieletnich, wymaga okrelenia i poznania czynników je rodzcych. Jeli przyczyn nieprzystosowania poszukuje si w sferze funkcjonowania osobowoci, wówczas kadzie si nacisk na skadniki psychologiczne i biologiczne. W rozwoju psychicznym dziecka , o jego przystosowaniu, wzgldnie nieprzystosowaniu decyduje wiele czynników wzajemnie ze sob powizanych. Ich sia oddziaywania zaley od indywidualnych ukadów i od caoksztatu sytuacji, w której dziecko si znajduje, a take od jego waciwoci psychicznych, jego otoczenia, sposobu realizowania wasnych zada yciowych. Przyczyny wykolejenia spoecznego nieletnich s róne i zoone, tak jak objawy, postawy formy zachowania oraz motywacja postpowania niezgodnego z zasadami moralnymi czy obyczajami. Dziaalno czowieka w duej mierze zwizana jest z penieniem przez niego wielu ról spoecznych. Penienie tych ról polega na wykonywaniu przypisanych im czynnoci, zgodnych z oczekiwaniami spoecznymi. Z kolei proces nabywania umiejtnoci penienia roli, okrela si mianem socjalizacji. Socjalizacja przebiega w kontekcie spoecznym oraz w warunkach kontroli spoecznej. Kady czowiek jest tym bardziej przystosowany spoecznie, im bardziej jest zdolny i skonny postpowa z oczekiwaniami spoecznymi. Niedostosowanymi spoecznie s zatem jednostki, które nie s zdolne peni ról spoecznych zgodnie z oczekiwaniami, jak równie te, które nie s skonne ich peni wskutek negatywnego ustosunkowania si wobec oczekiwa spoecznych. W drugim przypadku mamy do czynienia z wykolejeniem spoecznym. Formuujc pojcie wykolejenia spoecznego mona zauway, e jest to niewtpliwie zachowanie naruszajce normy prawne, moralne i obyczajowe obowizujce w spoeczestwie, jak równie negatywny stosunek do tych norm, które ksztatuj si u jednostki wskutek negatywnego rodowiska oraz zaburze osobowociowych uwarunkowanych czynnikami biopsychologicznymi.Przyczyny przestpczoci nieletnich Przestpczo nieletnich jest wypadkow wielu czynników, takich jak: kryzysu w rodzinie (rozlunienie wizi rodzinnych, niewydolno wychowawcza, niekorzystne wzorce osobowe - alkoholizm, narkomania) niepowodze szkolnych (brak zainteresowa i miejsc do ich rozwijania, zagospodarowania wolnego czasu) zagroe wynikajcych z alkoholizmu, narkomanii, przynalenoci do nieformalnych grup modzieowychOd wielu lat odnotowuje si
(…)
…, ktre w wikszoci przypadkw maj swoj genez w patologii rodziny. Nie mona tutaj pomin znaczenia takich czynnikw jak: ciekawo, naladowanie dorosych, zaburzenia natury osobowociowo - emocjonalnej itp. Z uwagi na kryminogenny charakter, w zainteresowaniu policji pozostaje zjawisko prostytucji, take wrd nieletnich. Wikszo dziewczt, podejrzewanych o uprawianie nierzdu, stanowi uciekinierki z domw rodzicielskich, orodkw szkolno - wychowawczych. Gwnym motywem uprawiania nierzdu przez nieletnie dziewczta jest ch zdobycia rodkw materialnych. Zatrudniane s one w rnego rodzaju agencjach towarzyskich i salonach masau erotycznego. Zjawiskiem, wymagajcym szczeglnego zainteresowania jest trudnienie si dzieci prostytucj i sutenerstwem. Obserwuje si przypadki seksualnego wykorzystywania dzieci przez przyjezdnych cudzoziemcw, zwaszcza pochodzenia niemieckiego. Wieloletnie krzywdzenie dzieci, niepowodzenia szkolne i wejcie w konflikt z otoczeniem bardzo czsto koczy si samobjstwem nieletnich. Popenianie czynw karalnych przez nieletniego, mimo stosunkowo duych rozmiarw, znacznego stopnia dynamiki i wysokiego wspczynnika, stanowi margines tego spoecznego zjawiska jakim jest przestpczo w ogle. Jest to margines, ktrego…
… do przestpstwa (recydywa). Odrbnego zaakcentowania wymaga dziaalno przestpcza, ktrej dopuszczaj si coraz czciej dzieci przed ukoczeniem 13 roku ycia. Obnianie si granicy wieku nieletnich sprawcw jest szczeglnie niebezpiecznym zjawiskiem spoecznym. Wymaga podjcia natychmiastowych przedsiwzi w zakresie prawa, wychowania i resocjalizacji w celu ograniczenia bd zahamowania negatywnych zachowa dzieci. Naley podkreli…
… takich jak: alkoholizm narkomania prostytucja ucieczka z domw rodzicielskich oraz placwek wychowawczo - opiekuczych podlegych resortowi edukacji zakadw resocjalizacyjnych podlegych resortowi sprawiedliwoci Do najczciej spotykanych przejaww nieprzystosowania spoecznego, majcych bezporedni wpyw na przestpczo nieletnich, zalicza si ucieczki z domw rodzicielskich oraz placwek opiekuczo - wychowawczych MEN…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)