Przesłanki ważności czynności prawnych. Oświadczenie woli, aby było skuteczne musi być wyrażone w sposób jednoznaczny. oświadczenie woli możemy wyrazić w sposób werbalny lub za pomocą innych znaków np. w sposób dorozumiany.
Oświadczenia woli złożone przez strony podlegają wykładni, czyli interpretacji. Oświadczenie woli należy tak tłumaczyć jak tego wymagają ze względu na okoliczności, w których złożone zostało, zasady współżycia społecznego oraz ustalone zwyczaje. W umowach należy raczej badać, jaki był zgodny zamiar stron i cel umowy, niż opierać się na jej dosłownym brzmieniu. Czynność prawna, aby była ważna musi być zgodna z prawem (wójt-umowa)
Czynność prawna musi być dokonana w wymaganej przez prawo formie.
Czynność prawna musi być wolna od wad oświadczenia woli. Formy czynności prawnych:
Jeżeli prawo nie stanowi inaczej czynność prawna może być dokonana w jakiejkolwiek formie, która dostatecznie wyraźnie komunikuje wolę strony. Czasami prawo wymaga jednak dokonania czynności prawnej w formie pisemnej. Wyróżniamy zwykłą formę pisemną oraz trzy szczególne formy pisemne.
Zwykła forma pisemna jest zachowana, jeżeli przynajmniej podpis na dokumencie jest odręczny. Prawo wymaga by czynność prawna, której wartość przekracza 2 tysiące złotych była dokonana w zwykłej formie pisemnej. Zasadą jest, że niedochowanie zwykłej formy pisemnej nie powoduje nieważności czynności prawnej chyba, że prawo stanowi inaczej. Skutkiem niedochowania wymaganej formy pisemnej są najczęściej tzw. utrudnienia dowodowe. Polegają one na tym, że przed sądem nie można korzystać z zeznań świadków i przesłuchania stron na okoliczności dokonanej czynności prawnej i jej treści, chyba że obydwie strony wyrażą na to zgodę, albo że istnieje inne uprawdopodobnienie na piśmie lub sąd ze względu na szczególne okoliczności sprawy dopuści te dowody. Zasadą jest, że umowa pożyczki, której wartość przekracza 500 złotych powinna być dokonana w zwykłej formie pisemnej. Istnieją trzy szczególne formy pisemne:
- forma aktu notarialnego
- forma pisemna z podpisem notarialnie poświadczonym - forma pisana z datą pewną
Zasadą jest, że nie zachowanie wymaganej przez prawo szczególnej formy pisemnej powoduje nieważność czynności prawnej. Najdalej zaawansowaną jest forma aktu notarialnego. Forma ta konsumuje niejako wszystkie inne formy tzn. że każdą czynność prawną możemy ważnie zawrzeć w formie aktu notarialnego.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)