Przesłanki ważności czynności prawnej

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1113
Wyświetleń: 7189
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przesłanki ważności czynności prawnej - strona 1 Przesłanki ważności czynności prawnej - strona 2

Fragment notatki:

PRZESŁANKI WAŻNOŚCI CZYNNOŚCI PRAWNEJ Czynność prawna, aby być skuteczną:
musi zawierać te elementy, które składają się na treść czynności prawnej,
muszą być spełnione określone warunki skuteczności:
podmiot, który ma dokonać lub dokonuje czynności prawnej musi posiadać zdolność prawną oraz zdolność do czynności prawnych (z pewnymi wyjątkami),
czynność prawna nie może być sprzeczna z obowiązującym prawem, nie może prowadzić do jego obejścia, nie może być sprzeczna z zasadami współżycia społecznego,
Sankcję nieważności wywołują jedynie czynności sprzeczne z przepisami ustawy bezwzględnie obowiązującymi. Równoznaczne ze sprzecznością z ustawą jest dokonanie czynności prawnej w celu jej obejścia. Obejście prawa jest to określona czynność wprawdzie bezpośrednio nie objęta zakazem prawnym, ale przedsięwzięta w celu osiągnięcia skutku zakazanego przez prawo.
Nieważna jest czynność prawna sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.
czynność prawna dla swej ważności musi być dokonana w określonej formie,
czynność prawna powinna być wolna od wad.
Te warunki musza wystąpić jednocześnie inaczej czynność prawna będzie wadliwa, czyli pociągać będzie za sobą pewne ujemne konsekwencje:
albo nie wywoła żadnych skutków prawnych,
albo wywoła część z tych skutków, jakie miały powstać,
albo wprawdzie wywoła skutki, ale z możliwością ich wzruszalności lub uchylenia,
albo wywoła skutki niepełne wymagające dla ich skuteczności określonego zdarzenia.
11. WADLIWOŚĆ CZYNNOŚCI PRAWNEJ Czynność prawna jest wadliwa wówczas, gdy jest dotknięta takimi usterkami, które sprawiają, że powstające skutki prawne nie odpowiadają w pełni treści złożonych oświadczeń woli.
Rozróżnia się cztery rodzaje wadliwości czynności prawnych: nieważność względna , nieważność bezwzględna , bezskuteczność zawieszona , bezskuteczność względna . NIEWAŻNOŚĆ CZYNNOŚCI PRAWNEJ NIEWAŻNOŚĆ BEZWZGLĘDNA jest tego rodzaju skutkiem, na który może powołać się każdy kogo skutek może dotyczyć, a nie tylko podmiot, który bezpośrednio uczestniczył w dokonaniu tej czynności. W razie sporu sądowego sąd ma obowiązek z urzędu uwzględnić fakt wystąpienia bezwzględnej nieważności czynności prawnej,
Przykład: sprzeczność z ustawą, obchodzenie prawa, zawarcie przez nieuprawnione podmioty.
NIEWAŻNOŚĆ WZGLĘDNA oznacza przysługującą określonej stronie stosunku cywilnoprawnego możliwość uchylenia się od skutków dokonanej czynności prawnej. czynność prawna taka nie jest bezwzględnie nieważna, ale w drodze oświadczenia woli podmiot zainteresowany może doprowadzić do jej unieważnienia.


(…)

… taka nie jest bezwzględnie nieważna, ale w drodze oświadczenia woli podmiot zainteresowany może doprowadzić do jej unieważnienia.
Przykład: wada oświadczenia woli w postaci groźby lub błędu.
BEZSKUTECZNOŚĆ CZYNNOŚCI PRAWNEJ
BEZSKUTECZNOŚĆ ZAWIESZONA zachodzi, gdy brak jest zgody osoby trzeciej na dokonanie czynności prawnej w tych wypadkach, gdy ustawa takiej zgody dla ważności czynności prawnej wymaga.
Czynność…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz