Przesłanki postępowania cywilnego.

Nasza ocena:

5
Pobrań: 168
Wyświetleń: 1694
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przesłanki postępowania cywilnego. - strona 1 Przesłanki postępowania cywilnego. - strona 2

Fragment notatki:

PRZESŁANKI Dopuszczalność wszczęcia postępowania cywilnego i rozstrzygnięcia przez sąd sprawy merytorycznie w tym postępowaniu uwarunkowana jest przez zaistnienie bądź nieistnienie pewnych okoliczności, które nazywane są przesłankami procesowymi.
Po raz pierwszy pojęcie to pojawiło się w roku 1850 przy analizie stosunków materialnoprawnych, dokonywanej przez Bintche'a. W nauce prawa procesowego pojęcie przesłanki procesowej wykorzystał Oscar Bio (1868) do analizy istoty procesu cywilnego. Definicja:
PRZESŁANKI PROCESOWE TO TE WYMAGANE PRZEZ PRAWO OKOLICZNOŚCI, OD KTÓRYCH ISTNIENIA LUB NIE ZALEŻY DOPUSZCZALNOŚĆ WSZCZĘCIA I PROWADZENIA POSTĘPOWANIA CYWILNEGO W CELU ROZPOZNANIA SPRAWY CYWILNEJ LUB PODJĘCIA PRZEWIDZIANEJ PRAWEM CZYNNOŚCI PROCESOWEJ. w nauce w sposób niejednolity formułowane są poglądy dotyczące rozumienia tej przesłanki procesowej. Mamy zróżnicowane stanowisko doktryny w zakresie rozumienia przesłanki procesowej. Natomiast na potrzeby wykładu przyjęliśmy, że p rzesłanki procesowe są to okoliczności przewidziane prawem procesowym cywilnym, od których istnienia bądź nieistnienia zależy dopuszczalność wszczęcia i przebiegu postępowania cywilnego oraz zakończenia postępowania cywilnego. Kryteria, które się przyjmuje w doktrynie stanowiące podstawy tego podziału nie są kryteriami jednolitymi. Niektórzy jeszcze nawiązują do dopuszczalności konwalidacji tych przesłanek- to przyjmowano za podstawę podziału na przesłanki względne i bezwzględne na gruncie dawnego kpc z roku 1932. Przyjęliśmy kryterium skutku procesowego i uznaliśmy, że takimi bezwzględnymi przesłankami procesowymi są wszystkie te, których naruszenie skutkuje nieważnością postępowania. A więc kryterium skutku procesowego, bo nieważność postępowania to nic innego jak kwalifikowany skutek naruszenia przepisów prawa postępowania cywilnego. Natomiast jeśli naruszenie przesłanki procesowej skutkuje innym uchybieniem procesowym, które mogło mieć wpływ na wynik sprawy, mówimy o względnych przesłankach procesowych.
Podział: dodatnie i ujemne; ich istnienie stanowi niezbędny warunek dopuszczalności wszczęcia postępowania i rozpoznania merytorycznego sprawy w postępowaniu cywilnym przez sąd. Są to:
przynależność sprawy do drogi sądowej;
jurysdykcja krajowa sądów polskich;
zdolność sądowa stron;
zdolność procesowa stron;
należyte zastępstwo procesowe strony nie posiadającej zdolności procesowej.
Muszą być spełnione łącznie, a brak choć jednej z ich staje się przeszkodą procesową
Przesłanki ujemne - in. przeszkody procesowe; ich istnienie czyni niedopuszczalnym rozpoznanie merytoryczne sprawy przez sąd powszechny w postępowaniu cywilnym. Są to:


(…)

… samymi stronami);
istnienie zapisu na sąd polubowny. Immunitet sądowy względne i bezwzględne;
ich naruszenie skutkuje: odrzuceniem pozwu tj. pozostawieniem sprawy bez rozpoznania, a gdy jednak została wszczęta: nieważność postępowania, oraz nie mogą być usunięte przez sąd lub strony. Są to:
przynależność sprawy do drogi sądowej;
jurysdykcja krajowa sądów polskich;
powaga rzeczy osądzonej;
zawisłość sporu;
zdolność sądowa strony, o ile nie da się jej uzupełnić (*możliwość konwalidacji).
Przesłanki względne - takie okoliczności, które w świetle prawa procesowego wprawdzie powodują niedopuszczalność rozpoznania sprawy przez sąd, ale tylko wówczas, gdy powoła się na nie strona lub inny uczestnik postępowania. Są to:
istnienie zapisu na sąd polubowny;
zdolność sądowa strony, o ile da się uzupełnić…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz