Przeplywy ściśliwe- pytania

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 1078
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przeplywy ściśliwe- pytania - strona 1 Przeplywy ściśliwe- pytania - strona 2

Fragment notatki:

04. Przepływy ściśliwe - pytania
Własności zatrzymania
Samolot z dużą prędkością leci w nieruchomym powietrzu. Jak będzie się różniła tempe­ratura powietrza na dziobie samolotu od temperatury powietrza w pewnej odległości od samolotu?
Jak i po co jest definiowana entalpia zatrzymania i0? Czym ona się różni od statycznej (zwykłej) entalpii?
Co to jest temperatura dynamiczna?
W urządzeniach klimatyzacyjnych temperaturę powietrza mierzy się czujnikiem umiesz­czanym w strudze płynu. Zatem czujnik w rzeczywistości mierzy temperaturę zatrzyma­nia. Czy w tym przypadku popełniamy znaczący błąd?
Prędkość dźwięku i liczba Macha
Co to jest dźwięk? Jak jest wytwarzany? Jak się rozchodzi? Czy fale dźwiękowe rozcho­dzą się w próżni?
Czy prędkość rozchodzenia się dźwięku w określonym medium jest wielkością stałą, lub czy zmienia się, gdy zmieniają się parametry medium?
W jakim medium, przy tej samej zadanej temperaturze, fale dźwiękowe rozchodzą się szybciej: powietrzu, helu czy argonie?
W jakim medium fale dźwiękowe rozchodzą się szybciej: w powietrzu przy 20°C i 1atm, czy w powietrzu przy 20°C i 5atm?
Czy liczba Macha, gazu płynącego ze stałą prędkością, zachowuje stałą wartość? Odpo­wiedź uzasadnij.
Jednowymiarowy, izentropowy przepływ
Rozważmy zwężającą się dyszę z prędkością dźwiękową na wylocie. Teraz zmniejszymy pole powierzchni wylotu, utrzymując stałe parametry na wlocie do dyszy. Co stanie się z (a) prędkością na wylocie i (b) strumieniem masy przepływającej przez dyszę?
Gaz o poddźwiękowej prędkości początkowej wchodzi do adiabatycznego zwężającego się przewodu. Przedyskutuj jaki to będzie miało wpływ na (a) prędkość (b) temperaturę, (c) ciśnienie i (d) gęstość płynu.
Gaz o naddźwiękowej prędkości początkowej wchodzi do adiabatycznego rozszerzające­go się przewodu. Przedyskutuj jaki to będzie miało wpływ na (a) prędkość (b) tempe­raturę, (c) ciśnienie i (d) gęstość płynu.
Gaz o naddźwiękowej prędkości początkowej wchodzi do adiabatycznego zwężającego się przewodu. Przedyskutuj jaki to będzie miało wpływ na (a) prędkość (b) temperaturę, (c) ciśnienie i (d) gęstość płynu.
Gaz o poddźwiękowej prędkości początkowej wchodzi do adiabatycznego rozszerzają­cego się przewodu. Przedyskutuj jaki to będzie miało wpływ na (a) prędkość (b) tempe­raturę, (c) ciśnienie i (d) gęstość płynu.
Gaz przy określonych temperaturze i ciśnieniu zatrzymania przyspieszany jest w zwęża- jąco-rozszerzającej się dyszy do M = 2 i M = 3 w innej dyszy. Co możesz powiedzieć o ciśnieniach w przewężeniu obu tych dysz?

(…)

… w innej dyszy. Co możesz powiedzieć o ciśnieniach w przewężeniu obu tych dysz?
Czy jest możliwe przyspieszenie gazu do prędkości naddźwiękowej w zwężającej się dyszy?
Przepływ izentropowy przez dyszę
Rozważmy przepływ poddźwiękowy przez zwężającą się dyszę przy stałych warunkach na wlocie do dyszy. Jaki jest wpływ obniżania się przeciwciśnienia do wartości ciśnienia krytycznego na (a) prędkość na wylocie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz