Przepływy międzygałęziowe

Nasza ocena:

5
Pobrań: 322
Wyświetleń: 1785
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przepływy międzygałęziowe  - strona 1 Przepływy międzygałęziowe  - strona 2 Przepływy międzygałęziowe  - strona 3

Fragment notatki:


Przepływy międzygałęziowe Poznanie zasad funkcjonowania gospodarki narodowej związane jest z badaniem przepływów strumieni pieniężnych między jej poszczególnymi działami. Stabilność cen, siła nabywcza pieniądza uzależniona jest od względnej równowagi w wolumenie przepływów pieniądza.
Analiza input - output (ang. input - output analysis ), zwana także analizą przepływów międzygałęziowych lub analizą nakładów i wyników, stanowi rodzaj rachunku ekonomicznego służącego do badania stanu i struktury złożonych układów gospodarczych. Złożoność układu oznacza, że można wyróżnić w nim pewną liczbę gałęzi, z których każda wytwarza określony produkt inny niż pozostałe gałęzie. Wielkość analizowanego układu może być bardzo różna - może nim być zarówno cała gospodarka narodowa, jak również przedsiębiorstwo produkcyjne. Przykładowo analiza może dotyczyć: w skali mikro - wielozakładowej firmy lub zespołu firm powiązanych więzami kooperacyjnymi. w skali makro - gospodarki narodowej, w której wyróżniono takie gałęzie jak: przemysł i rzemiosło, rolnictwo i leśnictwo, budownictwo, transport i łączność, handel i usługi.
Oprócz wspomnianej wyżej gałęziowej struktury układu gospodarczego zakładamy dodatkowo, że: układ jest zamknięty - dla każdej gałęzi środkami produkcji są produkty wytworzone w tym układzie, układ jest statyczny - nakłady na produkcję w danym okresie są produktami wytworzonymi w tym samym okresie, produkcja jest niesubstytucyjna - produktów danej gałęzi nie można zastąpić produktami innych gałęzi, Wartość wytworzonej produkcji dóbr i usług ciągu roku w przedsiębiorstwie nazywa się produkcję globalną danej gałęzi można podzielić na dwie części: część przeznaczoną na cele produkcyjne układu (przepływy międzygałęziowe) i część pozostałą - produkcję końcową (finalną).
Produkcja globalna składa się z:
wartości przeniesionej
wartości dodanej
Wartość przeniesiona to nabyte z zewnątrz i zużyte w produkcji surowce, materiały, półprodukty oraz paliwo i energię itp.
Wartość dodana to suma nowo wytworzonej wartości w przedsiębiorstwie, do której włącza się amortyzację.
Produkcja globalna wszystkich podmiotów w danym dziale gospodarki narodowej tworzy produkt globalny działu, natomiast zsumowanie produkcji globalnych stanowi produkt globalny gospodarki narodowej.


(…)

… ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... xn1 ......xnn X1 X2 ...
...
...
xn +
Powyższy tablica wyrażona w jednostkach pieniężnych stanowi odzwierciedlenie przepływów międzygałęziowych wyrażonych w jednostkach naturalnych i dotyczą jej analogiczne prawa. Tak więc: X1= Σx ij + x i
Oznacza to ze wartość produkcji globalnej i-tej gałęzi przemysłu równa się sumie przepływów x ij z gałęzi i do wszystkich innych gałęzi wraz ze zużyciem wewnętrznym x ij oraz produkcji końcowej x i.
Analogiczna relacja zachodzi również dla czynnika pracy:
X0= Σx 0j + x 0
Oznacza to że wartość zasobów pracy ramach gospodarki równa jest wszystkich nakładów na działalność gospodarczą oraz nie wykorzystane.
Współczynnik techniczny użyty w ramach przepływów wyrażonych w jednostkach naturalnych w przypadku wartości pieniężnych zastąpiony jest przez współczynnik…
…-tej gałęzi. Ponadto jest spełniona nierówność
Macierz (I-A) jest nieosobliwa , co pozwala na rozwiązanie układu równań względem niewiadomych Xi przy założonym wektorze produkcji finalnej x.
W tablicy Leontiefa wyrażonej w jednostkach pieniężnych w odróżnieniu od tablic w jednostkach naturalnych można sumować tak wiersze jak i kolumny. Sumując wyrazy z i-tej kolumny uzyskujemy koszt produkcji wliczając…
… można odczytać następujące koszty i zysk drugiej gałęzi:
Przedstawiony schemat wiąże się z równaniem kosztów j-tej gałęzi
j=1,2,...,n Sumując wartości produktu globalnego wszystkich gałęzi wyrażone równaniami podziału , a następnie wyrażone równaniami kosztów i porównując obie sumy, otrzymujemy równanie równowagi ogólnej
Sumę x0j+Zj , j=1,1,...,n, nazywa się wartością dodaną lub produkcją czystą j-tej gałęzi…

gdzie I jest macierzą jednostkową o wymiarach nxm oraz X wektorem produkcji globalnej w ujęciu wartościowym, a A macierzą współczynników kosztowych. lub przy założeniu, że det(I-A) nie równe jest 0,
(I-A)-1=X, Elementy macierzy (I-A)-1 występującej we wzorze noszą nazwę współczynników pełnej materiałochłonności. Element tej macierzy zapisany w i-tym wierszu i j-tej kolumnie oznacza o ile musi wzrosnąć wartość…
…, zachodzi więc następująca równość(równanie równowagi przepływów):
Σ xij +xi =x0i+Σ xji +mi
Schemat bilansu gospodarki wg. Oskara Lange opracowanego na podstawie porównań tablicy przepływów międzygałęziowych Leontiefa ze strukturą wartości produkcji globalnej.
Nr. kolejny gałęzi
Przepływy międzygałęziowe dla n gałęzi
1 2 3 4 ... n
x*
Konsumenci
Inwestorzy
Produkt globalny
1
2
3
.
.
n
x11 + x12 + x13 + x14…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz