Przemarzanie gruntu i mechanizm pęcznienia mrozowego-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 105
Wyświetleń: 1498
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przemarzanie gruntu i mechanizm pęcznienia mrozowego-opracowanie - strona 1 Przemarzanie gruntu i mechanizm pęcznienia mrozowego-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Przemarzanie gruntu i mechanizm pęcznienia mrozowego Pęcznienie mrozowe - powiększanie objętości gruntu przepojonego wodą w czasie zamarzania (o 9%); powstają różnego typu zaburzenia w strefie czynnej (inwolucje w kopalnych profilach glebowych); pękanie nawierzchni drogowych. Podnoszenie mrozowe - wypychanie ku powierzchni gruntu większych okruchów skalnych (rośnięcie kamieni).
Im bardziej drobnoziarnisty jest grunt, tym mniejsze są wymiary porów, tym więcej porów jest prawie całkowicie wypełnionych wodą adsorbowaną, a więc lepsze są warunki do tworzenia się wydzielonych soczewek lodowych i powstawania wysadzin.
Kryteria wysadzinowości gruntów
Proces powstawania wysadzin powstaje podczas mrozów i przejawia się podnoszeniem nawierzchni drogowych o kilka do kilkunastu centymetrów.
Grunty spoiste ,nie zawierające frakcji iłowej i pyłowej przy przemarzaniu nie tworzą wysadzien, nawet w stanie nasyconym wodą. Grunty spoiste natomiast są bardziej wysadzinowe, im drobniejsze jest ich uziarnienie i większa wilgotność.
O wysadzinowości gruntów decyduje nie wymiar zairn gruntu, lecz wymiar porów. Jednak geotechnice posługują się jednak kryterium wysadzinowości wg. Uziarnienia gruntów, gdyż określenie wymiarów porów jest niemożliwe.
Najbardziej znane kryteria wysadzinowości gruntów:
Kryterium Casagrandego, wg Casagrandego wysadzinowe grunty to takie, które nierównoziarniste (stopień różnoziarnistości U15), które zawierają więcej niż 3% cząstek mniejszych od 0,02 mm. Jeśli grunt jest równoziarnisty( U:
-grupa A- niewysadzinowe o kapilarności biernej 1,3 m,do tej grupy należą wszystkie grunty spoiste i namuły organiczne.

(…)

… i klimatycznych, do grupy tej należą czyste żwiry, pospółki i piaski, w których cząstek pyłowych (<0,05mm) jest 20 %, a cząstek iłowych prawie nie ma, grunty te w stanie wysuszonym nie tworzą bryłek;
-grupa B- wątpliwe( mało wysadzinowe) o kapilarności <1,3m , należą piaski bardzo drobne, piaski pylaste i piaski próchniczne, tworzące po wysuszeniu lekko spojone bryłki.
-grupa C- wysadzinowe, zalicza…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz