Przekształcenie Paryża w XVII - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 658
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przekształcenie Paryża w XVII - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

Przekształcenie Paryża w XVII-XVIII w. (Pola Elizejskie,. Hotel Dos Invalides, Ecole Militaire).
Pola Elizejskie (Champs-Élysées, avenue)
Za czasów Henryka IV na terenach tych rozciągały się pola i podmokłe łąki. W 1616 r. na polecenie Marii Medycejskiej wytyczono nad Sekwaną, trasę spacerową od Tuileries do dzisiejszego Placu Alma, która otrzymała nazwę Cours la Reine. W 1667 r. za sprawą projektanta ogrodów królewskich André Le Nôtre'a, przedłużono promenadę ogrodów Tuileries, zwaną już Grand-Cours, tworząc szeroką aleją, obsadzona drzewami. Obecna nazwa obowiązuje od 1709 r. W 1724 r. aleja sięgnęły aż po dzisiejszy Plac Gwiazdy, wówczas nazywanego Wzgórzem Chaillot, a w 1772 przedłużono je aż do Pont du Neuilly. W 1774 r. zmniejszono pagórek Chaillot o 5 metrów wysokości, by uzyskać lepszą perspektywę. W końcu XVIII w. Ch.É. były jednak nadal tylko dzikim i niezbyt bezpiecznym ogrodem, gdzie znajdowało się tylko 6 posiadłości. Pałąc Inwalidów ()
W 1670 r. Ludwik XIV polecił wybudowanie w pobliżu Sekwany wielkiego pałacu, w którym mogliby znaleźć przytułek francuscy weterani wojenni. Projekt wykonał Libéral Bruant, a budowę ukończono w 1676 r. Rozbudowę kompleksu Jules Hardouin-Mansart kontynuował w latach 1679-1706 wznosząc jeden z najbardziej znanych kościołów Paryża - Église du Dôme des Invalides, połączony z kościołem Św. Ludwika. Ogrom budowli podkreślają jeszcze przylegający doń od północy ogród, Plac Inwalidów i ciągnąca się aż do Sekwany rozległa aleja (prawie pół kilometra długości i 250 m szerokości) - utworzona w latach 1704-1720 przez szwagra Mansarta - Roberta de Cotte Esplanada Inwalidów.
Szkoła Wojskowa (École Militaire)
Zespół budowli powstał z inicjatywy Madame de Pompadour, która w 1750 r. wspólnie z bankierem Josephem Paris-Duverney wysunęła projekt stworzenia szkoły oficerskiej dla 500 studentów. Projekt poparł król Ludwik XV, chcący nawiązać do tradycji swojego wielkiego poprzednika, który stworzył opodal Pałac Inwalidów. Projekt architektoniczny pałacu stworzył Jacque-Ange Gabriel, a budowę realizowano w latach 1751-1773. Równolegle stworzono teren ćwiczeń dla studentów, noszący do dziś nazwę Pola Marsowe.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz