Przekaźnikowa blokada typu Eac

Nasza ocena:

3
Pobrań: 294
Wyświetleń: 1953
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przekaźnikowa blokada typu Eac - strona 1

Fragment notatki:

Przekaźnikowa blokada typu Eac
Blokada Eac jest obecnie szeroko stosowana w kolejnictwie polskim. Ze względu na dwużyłowe połączenie kablem zależnościowym posterunków odstępowych między sobą i między stacjami a najbliższymi posterunkami nazywana blokadą dwuprzewodową. Przekaźniki włączone do układu zależnościowego pracują kaskadowo, co tworzy dobre warunki ich działania.
Semafory odstępowe blokady w stanie zasadniczym mogą być wygaszone lub też mogą wskazywać światła zezwalające dla jazdy po torze w kierunku właściwym w przypadku toru szlakowego o ruchu jednokierunkowym.
Blokada może pracować jako trzy- lub czterostawna. Stawność blokady jest realizowana z wykorzystaniem linii zależnościowej.
Układy kontroli zajętości odstępu stanowią pośrodku długości prądem o częstotliwości przemysłowej z dwoma przekaz kami torowymi na krańcach a i b odcinka. Możliwa jest zamiana takiego układu kontroli na inny, np. zasilany prądem o podwyższonej częstotliwości z elektrycznymi złączami torowymi lub składający się z układu czujników i liczników osi. Obwody świateł sygnałowych mają wspólny układ sterowania światłami dla dwu semaforów. Włączenie właściwego semafora zależy od włączonego kierunku blokady.
Podczas przejazdu przez szlak pociąg zwalnia kolejno przekaźniki torowe It, przerywając działanie linii transmisyjnej. Powoduje to zwalnianie przekaźników liniowych i zapalanie się czerwonych świateł kolejno na zajmował i odstępach. Po opuszczeniu odstępu przez pociąg, przekaźniki torowe odstępu są wzbudzone. Uaktywniona jest linia transmisyjna. Możliwe jest zaświecenie się światła poma­rańczowego spowodowane przez zestyki czynnego przekaźnika Ja. Po przemiesz­czeniu się pociągu za następny semafor, w przypadku blokady trzy stawnej, zapa­la się światło zielone, a w przypadku blokady czterostawnej — najpierw światło cielone migające, a po zwolnieniu następnego odstępu — światło zielone ciągłe.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz