Przedstawicielstwo i jego rodzaje

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 1813
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przedstawicielstwo i jego rodzaje - strona 1

Fragment notatki:

Przedstawicielstwo - jeden podmiot, dokonuje czynności prawnej w imieniu i na rzecz, rachunek innej osoby. To, co innego niż ktoś coś robi we własnym imieniu, ale na rachunek, kogoś innego. Komisant - coś sprzedaje i działa we własnym imieniu.
Sprzedaż czegoś panu X, a pan X ma z czymś problemy.
X zgłasza się do komisanta działającego na rachunek komitenta  zastępstwo pośrednie, to nie jest przedstawicielstwo. Przedstawicielstwo: Ustawowe , Np. rodzice wobec dziecka. Wynika z orzeczenia sądu - opiekun osoby ubezwłasnowolnionej Pełnomocnictwo - czynność prawna jednostronna Ogólne - na piśmie, pod rygorem nieważności, czynności zwykłego zarządu (nie jest ono zdefiniowany), trzeba oceniać to w sposób bardziej obiektywny  często budzi spory. Np. czynności dotyczące zwykłego zarządu przekraczają zakres zwykłego zarządu. Rodzajowe - dla określonego rodzaju czynności, np. zarządzanie nieruchomością. Szczególne - do indywidualnie określonej czynności.
Jeżeli czynność, która ma być dokonana przez pełnomocnika ma pewną formę, to pełnomocnictwo do tej czynności musi mieć również daną formę. Pełnomocnictwo jest czynnością jednostronną, jest to prawo, a nie obowiązek. Umowa podstawowa  jedna strona ma dokonać czynności w imieniu kogoś  pełnomocnictwo.
Np. umowa zlecenie - zleceniobiorca zobowiązuje się, musi mieć pełnomocnictwo, Umowa agencyjna - szukanie potencjalnych kontrahentów. Udzielenie pełnomocnictwa jest czynnością nie tylko jednostronną , ale i oderwaną . To, że nie wymaga podstawy nie znaczy, że zawsze jej nie ma. Lokal przeznaczony do obsługiwania publiczności - w lokalu są osoby czynne (personel), osoba czynna - istnieje domniemanie, że jest umocowana do dokonywania czynności z klientami ( Np. sprzedaż gazet w sklepie z warzywami, w banku prowadzenie rachunku bankowego ).
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz