To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
WYKŁAD 1 22/02/2010
Przedmiot ekonomiki i ochrony środowiska:
Geneza, interdyscyplinarny charakter, cel i zakres ekonomiki ochrony środowiska.
Potrzeba zrównoważonego rozwoju w gospodarce współczesnego świata.
Związki ekonomii z ekonomiką ochrony środowiska.
Systemy ekologiczno- ekonomiczne.
Ekonologia inaczej ekonomika ochrony środowiska jest młodą, interdyscyplinarną nauką, powstała na przełomie lat 60 i 70 XXw. Bezpośrednią przyczyną jej powstania jest coraz bardziej widoczne i narastające zagrożenie bytu zwiększającej się w zawrotnym tempie liczby ludności ziemi, w wyniku postępującej degradacji środowiska naturalnego wywołanego gwałtownie rosnącą działalnością gospodarczą człowieka.
EOŚ jest nauką o funkcjonowaniu i rozwoju systemów ekonomiczno-ekologicznych. Niekiedy jest mylona z sozologią (nauką o ochronie przyrody i jej zasobów oraz zapewnieniu trwałości ich użytkowania)
EOŚ jest nauką interdyscyplinarną tzn. że korzysta z dorobku wielu dziedzin nauki tj. nauk przyrodniczych, technicznych, organizacyjnych, społecznych, prawnych i innych, ale przede wszystkim z dorobku dwóch dziedzin nauki : ekonomii i ekologii!
Celem EOŚ jest poznanie praw działających w systemach ekologiczno-ekonomicznych, które umożliwiają osiągnięcie wymaganej efektywności przepływu energii i materii między środowiskiem a gospodarką, pozwalając na zaspokojenie wszystkich potrzeb społeczeństwa i powoli na zachowanie w sposób ciągły środowisko naturalne we właściwym stanie.
EOŚ jest nauką, która szybko się rozwija bo istnieje taka potrzeba będąca wynikiem ciągle rosnącego zagrożenia mieszkańców naszej planety w postaci występujących coraz częściej klęsk żywiołowych spowodowanych degradacja środowiska naturalnego.
INICJATYWY I PRZEDSIĘWZIĘCIA Z ZAKRESU EOŚ
Rola ONZ- pod koniec lat 60 XX w. ONZ prowadziło ożywioną działalność na rzecz ochrony środowiska: W 1969 powstał słynny RAPORT U'THANTA pt. „ Człowiek i jego środowisko”. Zostały uruchomione dwa programy proekologiczne - „człowiek i biosfera” i „program ochrony środowiska narodów zjednoczonych” - ich celem było ustalenie zasad racjonalnego użytkowania i ochrony zasobów biosfery w skali globalnej. W 1983 ONZ powołało do życia Światową Komisję ds. Środowiska i Rozwoju. Działalność Klubu Rzymskiego- zapoczątkowano na przełomie lat 60 i 70, słynny raport pt. „Granica wzrostu” (1972) zawierał następujące opisy problemów:
rozwój demograficzny społeczeństwa i jego skutki;
przesłanki i konsekwencje uprzemysłowienia gospodarczego i rosnącej urbanizacji;
(…)
… globalnej są problemami współzależnymi wymagającymi pilnego rozwiązania.
W 2005 r. w Kioto podpisano porozumienie o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych powodujących ocieplenie klimatu. Podpisało 141 ( bez USA). Międzynarodowy zespół ds. zmian klimatu IPCC został powołany przy ONZ w1988 r. i to on doprowadził do podpisania protokołu z Kioto, którego sygnatariuszami są obecnie 154 kraje, które wspólnie postanowiły zapobiegać zmianom klimatu zobowiązali się od 1990 roku do ONZ zmniejszyć o ok. 6% emisję gazów cieplarnianych (głównie CO2).
XIV Konferencja Klimatyczna (COP)- grudzień 2008, Poznań - powołano fundusz na rzecz globalnego środowiska oraz uzgodniono poznańską strategię transferu technologii. Jej celem było zapobieganie niebezpieczeństwom jakie niosą ze sobą zmiany klimatyczne.
…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)