To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
PROTOKÓŁ Z OTWARCIA TOWARZYSTWA DO KSIĄG ELEMENTARNYCH 7 marca 1775 w Bibliotece Publicznej Załuskich odbyła się pierwsza sesja ustanowionego przez Komisję Edukacji Narodowej Towarzystwa do ksiąg elementarnych, w obecności wyznaczonych osób tego Towarzystwa trzech komissarzów edukacyi i gości zgromadzonych. Sesja otworzyła się przemową Potockie, pisarza wielkiego w W. Ks. Litewskiego, prezydującego na tym posiedzeniu.
Towarzystwo jak świadczy uchwała KEN oraz jej tytuł miało pierwotnie mieć ograniczony zakres działania: kierowanie sprawą przygotowania podręczników szkolnych, a więc ogłaszanie konkursów na nie, oceny ich i aprobaty; ale w późniejszych latach agendy jego urosły, Towarzystwo stało się jakby wydziałem programowym i organem nadzorczym nad szkolnictwem narodowym. W następnych latach w rocznicę powstania Towarzystwa 7 marca odbywały się, zazwyczaj na zamku w obecności króla, uroczyste posiedzenia poświęcone przeglądowi prac edukacyjnych, dokonanych zarówno przez Towarzystwo jak i przez KEN w ciągu ubiegłego roku.
USTANOWIENIE TOWARZYSTWA DO KSIĄG ELEMENTARNYCH:
towarzystwo to uczonych ludzi ma się składać z 10 osób głos mających.
wybrane do ksiąg elementarnych i klassycznych (klassyczny - klasowy przeznaczony do klasy) gromadzić się będą we wtorki o 10 rano;
na każdej sessyi znajdować się mogą obce osoby;
wszystkie sessyje będą zapisane w protokole, które sessyje jak i raporta spisywane będą przez ks. Piramowicza;
co miesiąc protokół tego towarzystwa poddawany będzie do egzaminu Komisji Edukacyjnej. Oprócz tego miesięcznego raportu każdego czasu Komisja sobie zostawia wolność egzaminowania protokołu;
Zasady, którymi powinno się kierować Towarzystwo wyłożył sekretarz w mowie wygłoszonej 3 marca 1776, pięć najważniejszych:
dojrzałość w wybieraniu i sądzeniu;
powolność w postępowaniu;
umiarkowanie;
brak uprzedzenia;
respektowanie psychologii uczniów;
PRZEPISY DLA SZKÓŁ PARAFIALNYCH Co do nauczycieli: KEN żądała aby każdy idący drogą nauki wprzód był nauczycielem parafialnym, i przez ten pierwszy stopień każdy przechodził do najwyższych w Akademii urzędów.
KEN ma nadzieję, że duchowieństwo będzie utrzymywać szkoły parafialne do póki nie wykształcą się nauczyciele.
Równie duchowni jak świeccy bezżenni i żonaci mieścić się będą mogli na parafialnym nauczycielstwie, a wybór ich będzie przez wzgląd na obyczaje, umiejętność i gorliwość.
Wizyta coroczna szkół parafialnych od zesłanego na to ze szkół powiatowych ubezpieczy ich nagrodę i zachęci do powinności.
W czasie wizyty, doświadczenie, co umieją dzieci, będzie fundamentem dalszej promocji dla nauczycieli.
(…)
… alfabetu całego nauczyć się da.
Inny sposób nauczania czytania: z liter wyrobionych z drzewa lub metalu kazać dzieciom znającym już alfabet ułożyć mu słowo jakie mu znajome; np. znaleźć literę M., przydać A., znowu T., skąd uformuje się sylaba jedna, toż kazać przydać K., znowu A., zdziwi się dziecko znalazłszy słowo mile mu i znajome MATKA, a stąd nawyknie dobrego sylabizowania…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)