To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
PROMIENIOWCE
Promieniowce są typową mikroflorą glebową, rozwijają się w postaci grzybni, niemniej budowa chemiczna ściany komórkowej, brak błony jądrowej upodabniają promieniowce bardziej do bakterii niż grzybów. Są to organizmy wielokomórkowe, rozmnażają się przez fermentacje plechy lub tworzenie zarodników, koników, artrospora. Promieniowce wytwarzają dwa rodzaje grzybni: 1) Powietrzną, która jest silnie rozwinięta i wyrastają z niej strzępki zwane sporoforami na których tworzą się spory służące do rozprzestrzeniania się organizmów
2) Substratowa, określana jako podstawowa lub wegetatywna, która przerasta podłoże skąd pobiera składniki odżywcze.
Należy pamiętać, że nie wszystkie formy promieniowców tworzą wyraźną i złożoną grzybnie np. zarazek gruźlicy Mycobacterium triberculosis, który nie tworzy grzybni lub tylko w szczątkowej formie, a w typowych przypadkach krótkie rozgałęzione komórki bez spor.
Gatunki szczepów promieniowców rozróżnia się na podstawie typu wytwarzanych sporosforów: proste, faliste, spiralne, wrzecionowate i inne kształty koloni, jej zabarwienia, wielkości i zapachu.
Wykład 4 -31.10.2008
Rys. Wiązanie 1,4-β-glikozydowe (tak połączona jest celuloza)
Celuloza ma wysoko krystaliczną strukturę:
Promieniowce wykorzystuje się w osadzie czynnym i w przemyśle farmaceutycznym. Dodatkowo promieniowce posiadają zdolności wiązania azotu atmosferycznego. Funkcjonują one jako symbiotyczne asymilatory azotu. Żyją w symbiozie roślinami wyższymi typu rokitiuny.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)