To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Promienica
Zakażenie mieszane o pochodzeniu endogennym
Promienica jest rzadką chorobą bakteryjną, lokalizującą się najczęściej w obrębie twarzy i szyi
Przebiegającą z tworzeniem nacieków, często imitujących chorobę nowotworową
Promienica nie jest chorobą zaraźliwą,
aby doszło do rozwoju zakażenia, bakterie muszą znaleźć się w obszarze, w którym miał miejsce uraz lub okolicy charakteryzującej się zmniejszoną odpornością
źródłem są najczęściej:
zęby z zaawansowaną próchnicą
zainfekowane kanały korzeniowe
szczeliny dziąsłowe
krypty migdałków
zębodół po ekstrakcji;
uszkodzenia tk. miękkich;
Promienica - etiologia
A. israeli najczęstszy czynnik etiologiczny promienicy należy do naturalnej mikroflory j. ustnej;
schorzenia przyzębia, zakażenia po zabiegach chirurgicznych j. ustnej;
tworzą wyraźne agregacje widoczne gołym okiem, określane jako „ziarenka siarkowe”
A. naeslundi - kolonizują powierzchnię zębów (zwłaszcza na obnażonym kostniwie szyjki ); kieszonki dziąsłowe, zmiany promienicze twarzoczaszki, klp, brzucha;
Actinomyces odontolyticus - silne powinowactwo do hydroksyapatytu tk. zębowych; udział w rozwoju próchnicy zębów (korzeni) i schorzeniach przyzębia;
Actinomyces hominis - ozębna, Promienica
chorobą skóry wywołaną przez beztlenową bakterię Actinomyces israeli. Jest ona składnikiem fizjologicznej flory bakteryjnej jamy ustnej. Do rozwoju choroby predysponuje próchnica zębów, zakażenia przywierzchołkowe oraz urazy w obrębie jamy ustnej, gdyż te sytuacje umożliwiają przedostanie się bakterii w głąb skóry.
Promienica umiejscawia się zazwyczaj w okolicy podżuchwowej, w obrębie klatki piersiowej i brzucha. Bywa, że promienica zajmuje narządy wewnętrzne, zwłaszcza płuca. Zmiany mają charakter guzów zapalnych, które powstają z nierównych ognisk zapalnych. Guzy mają tendencję do przebijania się na zewnątrz i tworzenia przetok. Charakterystyczne dla zakażenia Actinomyces jest obecność żółtych ziarenek w wydzielinie z przetok. Istotny jest również fakt, że w wyniku rozmiękania guzów nie dochodzi do powstania owrzodzenia. Proces chorobowy nie toczy się w węzłach chłonnych, które pozostają niezmienione. Niekiedy dochodzi do objawów szczękościsku, jednak gorączka lub inne objawy ogólne nie występują.
Promienica trwa wiele miesięcy i może ulec wydłużeniu. W rozpoznaniu istotną rolę gra obecność żółtych ziarenek w ropnej wydzielinie z guzów zapalnych oraz typowe umiejscowienie w okolicy podżuchwowej. W razie silnego podejrzenia promienicy i niemożności uwidocznienia ziarenek w wydzielinie, niekiedy pobiera się materiał z biopsji zmian do badania histologicznego i mikrobiologicznego.
(…)
…. W razie silnego podejrzenia promienicy i niemożności uwidocznienia ziarenek w wydzielinie, niekiedy pobiera się materiał z biopsji zmian do badania histologicznego i mikrobiologicznego.
Promienicę leczy się przy pomocy penicyliny podawanej doustnie nawet przez okres sześciu miesięcy. W ciężkich przypadkach penicylinę podaje się dożylnie. Zmiany ropne oraz zwłókniałe wymagają oczyszczenia i opracowania chirurgicznego.
Promienica
1. twarzowo-szyjna Najczęstsza. obrzęk i stwardnienie dziąseł, obejmuje następnie tkanki miękkie. powstaje charakterystyczne niebolesne ‚deskowate' stwardninienie w kącie żuchwy. możliwe zropienie, powstanie przetok skórnych, zajęcie jamy czaszki i mózgu.
2. piersiowa
Przez ciągłość z jamy brzusznej lub szyi, czasem pierwotne umiejscowienie infekcji o niejasnym punkcie wniknięcia…
… kolonii Actinomyces oraz ziarniny.
Wobec rozpoznania promienicy u chłopca podjęto decyzję o 3-miesięcznej doustnej kuracji antybiotykowej (amoksycylina z kwasem klawulanowym w dawce 1000 mg co 12 godzin). Wykluczono obecność nacieków promieniczych w obrębie płuc i jamy brzusznej. Przeprowadzono sanację uzębienia. Kolejne kontrolne badania twarzoczaszki z użyciem rezonansu magnetycznego potwierdziły…
… histologicznie materiale (wycinki tkankowe, ropa) kolonii promieniowców:
W pracy przedstawiono przypadek 18-letniego chłopca, u którego rok po zabiegu usunięcia nowotworu złośliwego podniebienia miękkiego w badaniach obrazowych (RM, PET-CT) stwierdzono naciek sugerujący wznowę procesu nowotworowego. Dopiero ocena histopatologiczna wycinka ze zmiany pozwoliła na rozpoznanie promienicy i skuteczną terapię…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)