Actinomyces Gram

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 1225
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Actinomyces Gram - strona 1 Actinomyces Gram - strona 2

Fragment notatki:

Actinomyces Gram-dodatnie, beztlenowe bakterie zaliczane do tzw. promieniowców z rodziny Actinomycetaceae, głównie Actinomyces israelii. Bakterie te wykazują morfologiczne podobieństwo do grzybów, w obrazie mikroskopowym przybierają często postać splątanych, rozgałęzionych nitek. 
Promieniowce z rodzaju Actinomyces nie występują w środowisku, lecz wchodzą w skład flory fizjologicznej błon śluzowych zwierząt i ludzi. Bytują one na śluzówkach górnych dróg oddechowych oraz na błonach śluzowych jelit i układu moczowo-płciowego. Głównym miejscem ich występowania jest jama ustna - występują w ślinie, na szkliwie zębów (płytce nazębnej), na zdrowych powierzchniach dziąseł i migdałków. Promieniowce szczególnie obficie występują u osób z próchnicą zębów.
Bakterie z rodzaju Actinomyces są warunkowo chorobotwórcze tzn., że ich właściwości patogenne ujawniają się w przypadku przedostania się do głębiej położonych tkanek. Wrotami zakażenia jest na ogół uszkodzenie śluzówki jamy ustnej spowodowane urazem lub inwazyjnym zabiegiem stomatologicznym.
Promienica Zakażenie mieszane o pochodzeniu endogennym
Promienica jest rzadką chorobą bakteryjną, lokalizującą się najczęściej w obrębie twarzy i szyi
Przebiegającą z tworzeniem nacieków, często imitujących chorobę nowotworową
Promienica nie jest chorobą zaraźliwą,
aby doszło do rozwoju zakażenia, bakterie muszą znaleźć się w obszarze, w którym miał miejsce uraz lub okolicy charakteryzującej się zmniejszoną odpornością źródłem są najczęściej:
zęby z zaawansowaną próchnicą
zainfekowane kanały korzeniowe
szczeliny dziąsłowe
krypty migdałków
zębodół po ekstrakcji
uszkodzenia tk. miękkich
Etiologia: A. israeli najczęstszy czynnik etiologiczny promienicy należy do naturalnej mikroflory j. ustnej;
schorzenia przyzębia, zakażenia po zabiegach chirurgicznych j. ustnej;
tworzą wyraźne agregacje widoczne gołym okiem, określane jako „ziarenka siarkowe”
A. naeslundi - kolonizują powierzchnię zębów (zwłaszcza na obnażonym kostniwie szyjki); kieszonki dziąsłowe, zmiany promienicze twarzoczaszki, brzucha; Actinomyces odontolyticus - silne powinowactwo do hydroksyapatytu tk. zębowych; udział w rozwoju próchnicy zębów (korzeni) i schorzeniach przyzębia;
Actinomyces hominis - ozębna. Postacie:
1. twarzowo-szyjna Najczęstsza postać.; obrzęk i stwardnienie dziąseł, obejmuje następnie tkanki miękkie. powstaje charakterystyczne niebolesne ‚deskowate' stwardninienie w kącie żuchwy. możliwe zropienie, powstanie przetok skórnych, zajęcie jamy czaszki i mózgu.


(…)

… po połknięciu plomby lub zranieniu mięśniówki jelita przez ciało obce. czasem objawia się jako perforacja wyrostka lub okrężnicy z nieznanych przyczyn. tendencja do formowania ropni otrzewnowych penetrujących do przyległych pętli jelitowych, przestrzeni zaotrzewnowej, kręgosłupa i skóry. możliwy krwiopochodny rozsiew do wątroby. groźnym powikłaniem jest przebicie przepony.
4. miedniczna Prawie wyłącznie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz