To tylko jedna z 7 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Salomon de Brosse
Salomon de Brosse (ur. 1571 , zm. 1626 ) - francuski architekt. Jeden z ważniejszych architektów początku XVII wieku we Francji. Jego twórczość stanowi wstęp do francuskiej architektury barokowej. Projektowane przez niego budowle nawiązują jeszcze do form renesansowych; w charakterze są klasycyzujące i powściągliwe. Głównym dziełem de Brosse'a jest Pałac Luksemburski w Paryżu wzniesiony dla Marii Medycejskiej w latach 1615-1624. Lista dzieł Świątynia protestancka w Charenton , 1606 (zburzona)
Pałac w Coulommiers , 1613
Pałac w Blérancourt , 1614-1619
Pałac Luksemburski w Paryżu, 1615-25
Fasada kościoła St-Gervais-et-St-Protais w Paryżu, 1616-1621
Parlement de Bretagne w Rennes , 1618
Akwedukt w Arcueil , 1624
Wielka sala Palais de Justice w Paryżu, 1619-1622 Pałac Luksemburski (fr. Palais du Luxembourg ) - pałac znajdujący się w Ogrodzie Luksemburskim w Paryżu, Projekt pałacu na życzenie królowej miał wzorować się na pałacu Pitti we Florencji, gdzie spędziła dzieciństwo. Ostatecznie jednak powstał typowo francuski pałac z elementami włoskimi w kompozycji elewacji - położenie filarów i zdobienia. Pałac posiada trzy kondygnacje i wysoki charakterystyczny dla epoki baroku dach z lukarnami. Od 1799 roku jest siedzibą Senatu Francji. Budynek składa się z głównego corps-de-logis , bocznych traktów i niskiego skrzydła wejściowego. Poszczególne części budynku są wyraźnie oddzielone, co podkreślają także niezależne od siebie dachy. Fasada jest rustykowana ; ten sposób kształtowania lica muru zaczerpnięty został z Palazzo Pitti we Florencji. W prawym skrzydle pałacu został umieszczony cykl obrazów przedstawiający życie Marii Medycejskiej, wykonany przez Rubensa (1622-1625), obecnie w Luwrze. W lewym skrzydle miał mieścić się niezrealizowany cykl Henryka IV.
Pałac Luksemburski (Plan) Kościół St-Gervais-et-St-Protais Kościół St-Gervais-et-St-Protais (Plan) Pałac w Blérancourt Wykonane przez: Wojciech Stańko IAS 2/4
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)