Projekt - Igrzyska Olimpijskie i stadion w Olimpii

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 700
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Projekt -  Igrzyska Olimpijskie i stadion w Olimpii - strona 1 Projekt -  Igrzyska Olimpijskie i stadion w Olimpii - strona 2 Projekt -  Igrzyska Olimpijskie i stadion w Olimpii - strona 3

Fragment notatki:

Igrzyska Olimpijskie i stadion w Olimpii Wojciech Stańko IAS 1/4
Politechnika Lubelska
Wydział Budownictwa i Architektury
Kierunek: Architektura i Urbanistyka
Prowadzący:
Dr inż. arch. Halina Landecka
Igrzyska Olimpijskie Igrzyska Olimpijskie , panhelleńskie igrzyska   na cześć boga   Zeusa , w świecie starożytnym odbywały się co, podobnie jak obecnie, cztery lata, w miejscowości Olimpia. Po raz pierwszy odbyły się w 776 roku p.n.e. W   erze nowożytnej zostały wznowione dopiero w 1896 roku. Na czas   igrzysk   polis   greckie pozostające między sobą wstanie wojny zawierały pokój. Były to najważniejsze zawody sportowe świata starożytnego, więc uczestnictwem w nim były zainteresowane wszystkie państwa greckie. Na kilka tygodni przed igrzyskami do Olimpii zjeżdżali już zawodnicy, przygotowujący się do zawodów. Uczestniczyli w nich jednak tylko mężczyźni, kobietom zakazywano nawet zasiadania na   trybunach . Zawody trwały pięć dni, dnia pierwszego organizowano biegi, drugiego pięciobój, trzeciego pankration, czwartego wyścigi rydwanów a piątego dnia nagradzano zwycięzców. Biegi były najstarszą konkurencją olimpijską, początkowo Grecy znali tylko bieg sprinterski na dystansie 192,27 m. Niestety, czasów biegu nie mierzono, toteż nie mamy możności ich porównania z osiągnięciami współczesnych sprinterów. Największą sławę jako biegacz zdobył Spartanin Ladas, o którym w starożytności krążyły różne historie. Opowiadano, że biegnąc po zwycięstwo w sto trzynastej olimpiadzie, nie pozostawiał na piasku śladów stóp, tak szybki był jego bieg. Ważną konkurencją biegową był bieg w uzbrojeniu, najpierw biegano w hełmie, z tarczą, dzidą i w nagolennikach, co ostatecznie ograniczono do biegu z tarczą. Bieg długodystansowy, wyraźnie widać inną sylwetkę zawodników niż przy krótkim biegu, gdzie są mocno pochyleni. Zawodnicy startujący w biegu hoplitów, w hełmach i z tarczami Ważną konkurencją olimpijską świata starożytnego były zapasy, które nie maja wiele wspólnego z dzisiejszą konkurencją zwaną zapasami. W starożytnej Grecji dozwolone były takie chwyty jak: wyłamywanie palców, szarpanie za nos, wargi, podstawianie nogi. By zwyciężyć należało przeciwnika trzykrotnie rzucić na ziemię. Nie istniał podział zawodników na kategorie według wagi, dzielono ich bowiem według wieku, losowanie decydowało o tym, kto miał z kim walczyć.

(…)

… i zapasów. Na olimpiadach skakano przy dźwiękach fletu, które miały podnosić sprawność zawodników, ale długości skoków nie mierzono. Zawodnicy startujący w pentatlonie, trzymający potrzebny w poszczególnych konkurencjach sprzęt - kolejno od lewej: ciężarki do skoku, oszczep, dysk i jeszcze jeden oszczep
Keles - wyścigi konne. Rozgrywane od 33. olimpiady (648 r. p.n.e.). Zawodnicy ścigali…
… trzymając je za uzdy. Ta dziwaczna konkurencja nie zyskała uznania i usunięto ją z igrzysk wraz z apene.
Stadion olimpijski i hipodrom
Olimpia była jednym z najsłynniejszych miast, oszałamiający posąg władcy bogów wykonany z kości słoniowej i złota. Ta i inne budowle sakralne stanowiły jednak tylko część okręgu zwanego Altis. Znajdowały się w nim również miejsca niezbędne dla organizacji igrzysk: palestra…
… z wgłębieniami, w których biegacze mogli oprzeć stopy. Podzielony był na 20 stanowisk. Takie same miejsca startowe znajdowały się na drugim końcu bieżni i były wykorzystywane w dłuższych biegach, w których pokonywano więcej niż jedną długość stadionu. Przed zawodnikami rozciągnięty był sznur, który usuwano, dając znak do startu. Poza biegami na stadionie olimpijskim odbywały się też sporty walki, rzuty…
… hippiczne (rano, aby słońce nie raziło koni), pentatlon
III dzień - uroczystości ku czci Pelopsa, procesja wszystkich zawodników, sędziów i ambasadorów polis, hekatomba (ofiara dla Zeusa ze 100 krów lub wołów)
IV dzień - biegi, sporty walki, zawody chłopców
V dzień - procesja, złożenie ofiar Zeusowi, wręczenie wieńców zwycięzcom i bankiet dla nich, zakończenie igrzysk
Nagradzanie zwycięzców
Igrzyska…
… w wierszach i pieśniach.
Bibliografia:
Broniewski T. - „Historia architektury dla wszystkich.”, wyd. Zakład Narodowy im. Ossolińskich 1990
„Architektura Starożytnej Grecji.”, wyd. Arkady, Warszawa 1975
Strona internetowa www.histurion.pl
Zdjęcia - internet.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz