To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Producenci maszyn górniczych w Polsce
Branża przemysłu maszyn górniczych jest dziś potężną gałęzią globalnej gospodarki. Wynika to ze zwiększającego się popytu na surowce mineralne. Do ich wydobycia potrzebne są odpowiednie maszyny. Średnie obroty rynku światowego maszyn górniczych w 2011r wylicza się na kwotę 10-12 miliardów dolarów. Pieniędzy właśnie w eksporcie poszukują polskie firmy zajmujące się produkcją maszyn dla górnictwa. Głównymi produktami polskich firm są urządzenia górnictwa podziemnego węgla kamiennego tj.: kombajny ścianowe, chodnikowe, przenośniki taśmowe, obudowy zmechanizowane. Na rok 2012 polskie kopalnie ogłosiły, że zamierzają wydać ok. 2,5 miliarda złotych na inwestycje z czego ok. 40% tej kwoty to nowe maszyny tj. kombajny i urządzenia transportowe. W porównaniu z inwestycjami światowymi, zapowiedzi polskich kompani wyglądają mizernie. Dlatego też polskie firmy nie zamykają się tylko na rodzimy rynek, ale też dużej części na eksport do krajów w których najważniejsza jest jak największa wydajność maszyn pracujących pod ziemią przy wydobyciu.
Potentatami w dziedzinie produkcji maszyn górniczych na naszym rynku jest: Grupa KOPEX oraz Grupa FAMUR. Swoją pozycję na rynku zawdzięczają eksportowi. W 2010 przychód z eksportu wynosił dla: Kopex'u 45%, Famur'u 40% dochodów. Atutem polskich maszyn jest stosunek jakości do ceny. Za niższe pieniądze kopalnie mogą otrzymać sprzęt najwyższej jakości. Wydajność jest jednym z głównych kryteriów doboru maszyn przez kopalnie. Wynika to z wciąż dużego zapotrzebowania przemysłu na węgiel kamienny. Większość elektrowni światowych nadal napędzanych jest przez ten surowiec. Najważniejszym rynkiem dla tychże Grup jest rynek Wschodni. Państwa takie jak Indie, Chiny, Indonezja odpowiadają za prawie 60% światowej produkcji węgla kamiennego. Są to też często kopalnie starego typu, przestarzałe potrzebujące inwestycji związanych z poprawą bezpieczeństwa i najważniejszego dla tych państw - znacznego wzrostu wydobycia. Podobna sytuacja rysuje się na Ukrainie, której rząd zapowiedział, że przeznaczy 800 milionów dolarów na modernizację obecnych systemów oraz zakup nowych. Polskie firmy doceniane są w Rosji czy też Chinach. Często wygrywają one z zachodnimi firmami, ponieważ oferują sprzęt o dużej wydajności, wytrzymałości, wysokiej jakości za o wiele niższe pieniądze niż światowi potentaci rynku maszyn górniczych tj. brytyjsko-amerykański JOY, czy też firmy niemiecki DBT. O randze tego rynku może świadczyć konflikt do którego doszło pomiędzy Kopex'em, a Famur'em o przetarg z 2008r dla chińskiej grupy Shenhua, który musiał rozstrzygnąć sąd. Znaczenie wschodniego rynku wynika z niedostępności innych dla naszych producentów. W krajach kojarzonych z górnictwem tj. Stany Zjednoczone, RPA, Australia największy udział ma sprzęt największych światowych potentatów branży maszyn górniczych.
(…)
… potentatów branży maszyn górniczych.
Z podobnymi jak Świat problemami zaczyna borykać się Polska. W naszym kraju prawie 95% energii elektrycznej pochodzi z węgla. Ministerstwo Gospodarki przewiduje, że do roku 2015 kompanie węglowe będą zmuszone do inwestycji na poziomie 20 miliardów złotych. Wynikać to będzie z zamykania nierentownych kopalń, potrzeby modernizacji obecnych oraz uruchomienia nowych poziomów…
… zajmujące się produkcją maszyn dla górnictwa. Głównymi produktami polskich firm są urządzenia górnictwa podziemnego węgla kamiennego tj.: kombajny ścianowe, chodnikowe, przenośniki taśmowe, obudowy zmechanizowane. Na rok 2012 polskie kopalnie ogłosiły, że zamierzają wydać ok. 2,5 miliarda złotych na inwestycje z czego ok. 40% tej kwoty to nowe maszyny tj. kombajny i urządzenia transportowe. W porównaniu…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)