To tylko jedna z 6 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
PIWE
1 W czym tkwiła słabość projektów i praktycznych działań integracyjnych w Europie od średniowiecza do czasów współczesnych (przykłady)?
Słabość tkwiła w tym, że początkowe koncepcje zjednoczeniowe były bardzo ogólne i wysuwali je władcy, dążący jedynie do rozszerzenia swoich wpływów. Pod koniec XIX wieku pojawiały się koncepcje o charakterze hegemonistycznym i nacjonalistycznym. To nie mogło przynieść powodzenia. Ich inicjatorzy zmierzali do eksponowania jedynie interesów własnych państw i pokojowego uzależnienia innych państw. Zbyt dużo koncepcji integracyjnych było związanych z użyciem siły i podboju innych państw (Np. Hitler, Alexander Macedoński, czy projekt Mitteleuropy, zakładający integrację pod hegemonią Niemiec).
2. Przedstaw główne założenia koncepcji Paneuropy Coudenhouv'a-Kalergiego
Potrzebę stworzenia paneuropy uzasadniano obawą ze strony mocarstw, utraconą pozycją Europy i obawą przed autorytaryzmem. W koncepcji tej nie było miejsca na Związek Radziecki ani na Wielką Brytanię. Paneuropa miała być federacją europejską. Nie zakładano jednak zaniku narodów europejskich, bo to mogłoby doprowadzić do zaniku tożsamości europejskiej. Jest to inaczej mówiąc koncepcja Stanów Zjednoczonych Europy albo Unii Paneuropejskiej. Wszyscy mieli być tutaj na równych prawach. W kwestii budowy wewnętrznej zakładano powstanie izby narodów (z wyborów) i izby państw (przedstawiciele państw). Twórca tej koncepcji kładł duży nacisk na elity polityczne państw, które miały ze sobą współpracować. Idee Kalergiego zmierzały więc do zjednoczenia całego europejskiego kontynentu i utworzenia jednego państwa bez politycznych, etnicznych i gospodarczych granic. 3. Przedstaw główne polskie koncepcje integracji europejskiej zgłaszane na przestrzeni wieków.
O polskiej aktywności w kwestii integracji europejskiej możemy mówić od XIV wieku, kiedy to powstała Unia Polsko-Litewska. Przetrwała ona do XVIII wieku. W XVIII wieku prekursorski projekt federacji europejskiej zaproponował król Polski- Stanisław Leszczyński. Proponował on utworzenie unii powszechnej wszystkich państw chrześcijańskich w Europie. Miałaby ona zapewnić pokój na kontynencie, a jego gwarantem miała być Francja.
W okresie Oświecenia swój pomysł integracji zgłosił Kajetan Józef Skrzetuski. Proponował on powstanie Rzeczpospolitej Europejskiej, czyli ligi państw Europy, reprezentowanych przez przedstawicieli wszystkich krajów kontynentu (oprócz Rosji). Była to idea pacyfistyczna, bowiem członkowie tej konfederacji mieli wyrzec się wzajemnych pretensji i dążyć do dobrej współpracy. Na początku XIX wieku Polacy zaprezentowali nowe idee. Byli to głównie:
(…)
… został uroczyście podpisany przez przedstawicieli już 25 państw członkowskich, w tym także Polski, 29 października 2004 r. w Rzymie.
27. Przedstaw główne założenia Karty Praw Podstawowych.
Główne założenia Karty Praw Podstawowych to:
Karta skupia się przede wszystkim na ochronie praw człowieka i obywatela, stara się chronić poszczególne jednostki, zawiera szereg zasad i przepisów regulujące stosunki społeczno…
… na rzecz konstytucji włączyły się trzy główne siły polityczne czyli partie UMP, UDF i PS ora z prezydent Chirac. Socjaliści podkreślali, że konstytucja włącza do systemu unijnych traktatów Europejską Kartę Praw Podstawowych. Chirac twierdził, że nowy traktat będzie bronił Francję przed "brytyjskim liberalizmem". Przeciwnicy konstytucji pochodzili zarówno z lewej jak i prawej strony sceny politycznej…
… jedynie wstępem do pełnej integracji gospodarczej tych krajów, a w dalszej kolejności do stworzenia ogólnoeuropejskiej federacji, będącej według niego warunkiem zachowania pokoju w Europie.
Plan ten położył podwaliny pod powstanie EWWIS.
6. Jakie rzeczywiste znaczenie miał Plan Marschalla dla realizacji planów integracyjnych? Podaj argumenty zwolenników i oponentów.
Zwolennicy: Realizacja Planu Marshalla…
… oni, że nie ma żadnego Planu B. Rozwój Europy zostanie zawieszony, a przez najbliższe 10 lat obowiązywać będzie traktat nicejski. Przeciwnicy konstytucji twierdzący równocześnie, że popierają Unię, przekonywali o możliwej renegocjacji traktatu na bardziej dla Francji korzystny. Francuska klasa polityczna będzie miała duży problem z negatywnym wynikiem głosowania. Ogromne zróżnicowanie głosów przeciw oznacza…
… i utrata "europejskich" miejsc pracy na rzecz Turcji
- Turcja dzieli ponad tysiąc kilometrów granicy z krajami Bliskiego Wschodu: Iranem (499 km), Irakiem (352 km) i Syrią (822 km). Wolny przepływ ludzi mógłby ułatwić terrorystom islamskim przedostawanie się na tereny Europy Zachodniej
- Kontrowersje budzi również polityka Turcji wobec Kurdów oraz kwestia Cypru Północnego
- nieuznawanie ludobójstwa…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)