Procesy informacyjno-decyzyjne - Percepcja

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 1400
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Procesy informacyjno-decyzyjne - Percepcja - strona 1 Procesy informacyjno-decyzyjne - Percepcja - strona 2 Procesy informacyjno-decyzyjne - Percepcja - strona 3

Fragment notatki:


Decyzja jest zawsze wyborem jednego z możliwych w danej sytuacji wariantów działania. Wobec konieczności dokonywania wyborów stawiają ludzi sytuacje decyzyjne, czyli takie, które charakteryzuje istnienie wielu możliwych sposobów działania oraz przymus wybrania jednego z nich. Sytuacja decyzyjna jest czymś obiektywnie istniejącym w rzeczywistości organizacyjnej, ale – aby wybór wariantu był racjonalny – konieczna jest jej percepcja i rozeznanie, co prowadzi do postawienia problemu decyzyjnego.

Metody matematyczne stwarzają instrumenty pozwalające zidentyfikować nowe istotne odchylenia od założonego wzorca działań oraz definiować je precyzyjnymi symbolami. W gruncie rzeczy są to narzędzia przetwarzania informacji, a nie podejmowania decyzji. Menedżer nie musi osobiście posługiwać się tymi instrumentami, istotne jest, by je rozumiał, i wiedział, kiedy odwołać się do specjalisty z tej dziedziny oraz czego od niego żądać. Menedżer przede wszystkim musi rozumieć podstawowe metody procesu decyzyjnego.

System informowania kierownictwa dostarcza kierownikom odpowiednich szczebli zarządzania sformalizowanych informacji potrzebnych im do skutecznego wykonywania ich zadań decyzyjnych. Potrzeby informacyjne kierowników różnią się w zależności od szczebla hierarchii. Kierownicy naczelni wymagają informacji dotyczącej planowania i kontroli strategicznej, pozyskiwanej głównie ze źródeł zewnętrznych. Dla kierowników średniego szczebla niezbędne są informacje zarówno ze źródeł zewnętrznych, jak i wewnętrznych.
Dobre zaprojektowanie i skuteczne wdrożenie SIK wymaga:
– włączenia użytkowników do zespołu projektującego,
– szczegółowego rozważenia kosztów systemu,
– wyselekcjonowania najistotniejszych informacji,
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz