Procesowy tryb przesłuchania osoby pokrzywdzonej i świadka w wieku poniżej 15 lat-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 924
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Procesowy tryb przesłuchania osoby pokrzywdzonej i świadka w wieku poniżej 15 lat-opracowanie - strona 1 Procesowy tryb przesłuchania osoby pokrzywdzonej i świadka w wieku poniżej 15 lat-opracowanie - strona 2 Procesowy tryb przesłuchania osoby pokrzywdzonej i świadka w wieku poniżej 15 lat-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Przedstaw procesowy tryb przesłuchania osoby pokrzywdzonej i świadka w wieku poniżej 15 lat. Pokrzywdzonym jest osoba fizyczna lub prawna, a także instytucja państwowa, samorządowa lub społeczna, choćby nie miała osobowości prawnej, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo (art. 49 & 1 i 2).
Dla zaistnienia pokrzywdzonego niezbędne jest, aby przestępstwo bezpośrednio naruszyło lub zagroziło określonemu dobru prawnemu danego podmiotu. Pokrzywdzony w zasadzie działa w postępowaniu karnym samodzielnie i bezpośrednio. Jeżeli nie jest on osobą fizyczną, czynności procesowe dokonywane są przez organ uprawniony do działania w jego imieniu (art. 51 & 1) i jest to działanie samego pokrzywdzonego. Jeżeli zaś jest to osoba fizyczna, ale małoletnia lub ubezwłasnowolniona, prawa pokrzywdzonego wykonuje przedstawiciel ustawowy lub osoba, pod której stałą pieczą pokrzywdzony pozostaje (art. 51 & 2 k.p.k.); mamy tu do czynienia z działaniem za stronę.
Zarówno pokrzywdzony (jego organ), jak i podmioty wykonujące jego prawa mogą ustanowić pełnomocnika (art. 87 & 1).
Jeżeli osoba przesłuchiwana nie ukończyła 15 lat , czynności z jej udziałem powinny być , w miarę możliwości, przeprowadzone w obecności przedstawiciela ustawowego lub faktycznego opiekuna, chyba że dobro postępowania stoi temu na przeszkodzie.
Przesłuchanie musi odbywać się w warunkach stwarzających możność swobodnej wypowiedzi (art.171 & 6).
Osobie przesłuchiwanej należy umożliwić swobodne wypowiedzenie się w granicach określonych celem danej czynności, a dopiero następnie można zadawać pytania zmierzające do uzupełnienia, wyjaśnienia lub kontroli wypowiedzi.
Nie wolno zadawać pytań sugerujących osobie przesłuchiwanej treść odpowiedzi. Przebieg przesłuchania świadka w wieku poniżej 15 lat: wstęp do przesłuchania - sprawdzenie tożsamości, ustalenia niezbędnych danych o jego osobie i powiadomienia go , w jakim charakterze będzie przesłuchiwany, nadto pouczyć go o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania;
nie odbiera się obligatoryjnie przyrzeczenia od osób które nie ukończyły 17 lat;
przesłuchanie świadka na temat jego danych osobowych;
w zależności od roli świadka w popełnieniu przestępstwa oraz stosunku do oskarżonego może zajść konieczność pouczenia go o prawie odmowy zeznań (art. 182 i 185), prawie odmowy odpowiedzi na pytania (art. 183) lub przesłuchania z wyłączeniem jawności (art.183 & 2).
Właściwe przesłuchanie (co do tezy dowodowej). Stosuje się tu te same reguły, co podczas przesłuchania oskarżonego na rozprawie. Jako ofiara przestępstwa pokrzywdzony zasługuje na szczególną ochronę. Pokrzywdzony jest naturalnym sojusznikiem wymiaru sprawiedliwości.

(…)

… przygotowawczym z sytuacją podejrzanego.
Pokrzywdzony z faktu samego pokrzywdzenia go przestępstwem jest uznawany za stronę postępowania przygotowawczego (art. 299 &1). W sprawach o przestępstwa ścigane na wniosek, od jego woli zależy już wszczęcie dochodzenia lub śledztwa, gdyż wniosek o ściganie jest szczególną przesłanką procesową (art. 17 & 1 pkt 10 i & 2).
Pokrzywdzony może wystąpić o nałożenie na skazanego…
oskarżyciela posiłkowego (prywatnego) lub powoda cywilnego (albo komulatywnie obu tych stron). Niemniej jako strona postępowania przygotowawczego zachowuje on pewne uprawnienia strony także w trakcie wstępnej kontroli oskarżenia, choćby nie wcielił się jeszcze w rolę tego podmiotu procesu; może też z racji samego pokrzywdzenia uczestniczyć w rozprawie.
We wstępnej fazie postępowania sądowego, w razie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz