Procesowy tryb prowadzenia oględzin i sekcji zwłok-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 231
Wyświetleń: 1050
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Procesowy tryb prowadzenia oględzin i sekcji zwłok-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Omów procesowy tryb prowadzenia oględzin i sekcji zwłok Oględziny zwłok to oględziny zewnętrzne zmarłego ,otwarcie zaś zwłok to wewnętrzne oględziny ciała zmarłego. Obie te czynności przeprowadza się , jeśli zachodzi podejrzenie przestępnego spowodowania śmierci i to choćby przyczyna śmierci wydawała się oczywista.
Oględzin zwłok dokonuje prokurator -a w postępowaniu sąd z udziałem biegłego lekarza, w miarę możności z zakresu medycyny sądowej. W wypadkach niecierpiących zwłoki oględzin może tu dokonać także Policja z obowiązkiem niezwłocznego powiadomienia prokuratora. Oględzin zwłok dokonuje się na miejscu ich znalezienia a do czasu przybycia biegłego i prokuratora lub sądu przemieszczać lub poruszać zwłoki można tylko w razie konieczności. Do obecności przy oględzinach zwłok można , w razie potrzeby wezwać oprócz biegłego także lekarza , który ostatnio udzielił pomocy zmarłemu.
Otwarcie zwłok dokonuje biegły w obecności prokuratora albo sądu; do czynności tej w postępowaniu przed sądem może być wyznaczony sędzia ze składu orzekającego. Jest to zatem czynność biegłego , a nie organu procesowego jak oględziny zwłok , z tym że dokonana w obecności organu. I do tej czynność także można wezwać lekarza który ostatnio udzielał pomocy zmarłemu. Dokonanie otwarcia zwłok przed przybyciem organu procesowego jest niedopuszczalne.
W celu dokonania oględzin lub otwarcia zwłok prokurator lub sąd może zarządzić wyjęcie zwłok z grobu czyli ekshumację.
Wszelkie oględziny ,w tym także zwłok oraz otwarcie zwłok ,wyjęcie zwłok z grobu wymagają sporządzenia protokołu. Można ich przebieg utrwalić za pomocą urządzeń rej. obraz i dźwięk. W toku oględzin można też dokonać innych czynności dowodowych , które okażą się niezbędne. Jeżeli przeprowadzenie oględzin wymaga dokonania czynności technicznych , do udziału w nich można wezwać też i specjalistów. ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz