Proces decyzyjny w UE - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 1169
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Proces decyzyjny w UE - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

Proces decyzyjny w UE. (Parlament a funkcjonowanie UE)
Proces decyzyjny w UE przebiega przede wszystkim na szczeblu rządowym. Większość rozstrzygnięć podejmowanych jest przez unijne organy władzy wykonawczej (Radę i Komisję). Ponieważ Rada składa się z przedstawicieli rządów państw członkowskich - na szczeblu krajowym podejmowanie decyzji w sprawie stanowiska należy przede wszystkim do rządu.
Ogranicza to rolę parlamentów krajowych, zwłaszcza, że wejście do UE oznacza przekazanie przez nie na szczebel unijny wielu dotychczasowych kompetencji ustawodawczych (marginalizacja znaczenia parlamentów krajowych, tzw. deficyt demokracji). Istnieją dwie drogi poszukiwania rozwiązań:
umacnianie roli Parlamentu Europejskiego oraz tworzenie instytucjonalnych form udziału parlamentów krajowych w podejmowaniu decyzji przez organy Unii. W tym nurcie rozwiązań pozostaje też tworzenie różnego rodzaju form współdziałania deputowanych do PE z ich parlamentami krajowymi.
Regulamin Sejmu dopuszcza np. , by polscy deputowani do PE uczestniczyli, z prawem zabierania głosu, w posiedzeniach komisji sejmowych
tworzenie w państwach członkowskich szczególnych procedur parlamentarnego wpływania i kontroli nad działaniami swych rządów w organach UE, co nierzadko wiązało się z dokonywaniem odpowiednich zmian konstytucyjnych. W Polsce nie zdecydowano się na ingerowanie w tekst Konstytucji, niemniej dokonano poważnych zmian w strukturze organów parlamentu, formach współdziałania rządu z parlamentem w sprawach UE, w procedurze ustawodawczej
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz