Proces cięcia i gięcia-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 231
Wyświetleń: 1253
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Proces cięcia i gięcia-opracowanie - strona 1 Proces cięcia i gięcia-opracowanie - strona 2 Proces cięcia i gięcia-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

W procesach kształtowania blach za pomocą obróbki plastycznej można wyodrębnić dwie podstawowe grupy operacji: operacje związane z rozdzieleniem materiału, operacje plastycznego kształtowania. Do pierwszej z tych grup zaliczamy operację technologiczną związaną z cięciem a do drugiej gięcie. W celu utraty spójności materiału trzeba doprowadzić do koncentracji naprężeń w miejscu rozdzielenia. Ze względu na sposób koncentracji, proces cięcia dzielimy na dwie podstawowe grupy: za pomocą dwu elementów tnących, za pomocą jednej krawędzi tnącej. Najczęściej stosowane jest rozdzielenie materiału za pomocą dwu elementów tnących. Cięcie blach można realizować na nożycach i na wykrojnikach. Cięcie blach za pomocą wykrojników nosi nazwę wykrawania. Operację rozdzielenia materiału za pomocą nożyc stosuje się w procesie produkcji blach i taśmy oraz przy kształtowaniu wyrobów w produkcji jednostkowej, względnie małoseryjnej. Ze względu na koszty wykonania wykrojników cięcie z wykorzystaniem tych przyrządów stosowane jest tylko do produkcji seryjnej wyrobów. Przyrządy te przystosowane są do pracy na prasach mechanicznych lub hydraulicznych. Podstawowe operacje cięcia za pomocą wykrojników to: wycinanie, dziurkowanie, odcinanie, przycinanie, nadcinanie, okrawanie, rozcinanie. Operacje cięcia praktycznie realizowane są w ten sposób, że przy przemieszczaniu przesuniętych względem siebie krawędzi tnących wywierany na materiał nacisk powoduje naruszenie jego spójności. Wielkość tego przesunięcia zależy od grubości ciętego materiału i od jego własności. PRZEBIEG PROCESU CIĘCIA- Analiza przebiegu procesu cięcia oparta zostanie na cięciu za pomocą dwu elementów tnących. W takim typie operacji technologicznej może wystąpić kilka faz. W pierwszej fazie cięcia, zwanej sprężysto-plastyczną, siły wywierane na blachę przez zbliżające się do siebie krawędzie tnące są względem siebie przesunięte, co powoduje powstanie momentu odpowiedzialnego za wybrzuszenie blachy. Jego wartość można wyznaczyć z iloczynu siły i przesunięcia. Przemieszczające się względem siebie krawędzie tnące powodują, że obszary przylegania zmniejszają się a w ich pobliżu następuje koncentracja naprężeń i odkształceń sprężystych, które przy wzroście obciążenia wyzwalają lokalne uplastycznienie materiału. Rozpoczyna się ono z chwilą, gdy naprężenia tnące osiągną odpowiednią wartość. Dalszy wzrost przemieszczenia narzędzi tnących powoduje powiększenie obszarów uplastycznionych obejmując swoim zasięgiem całą grubość ciętego materiału. W konsekwencji prowadzi to do przejścia do drugiej fazy zwanej fazą plastycznego płynięcia. Występuje przy tym płynięcie materiału w pobliżu powierzchni pękania, jak również przemieszczanie elementu wycinanego względem pozostałego materiału. Towarzyszy temu również wzrost naprężeń tnących, które mogą osiągnąć wartość krytyczną dla danego materiału i wystąpi utrata spójności. Rozpoczyna się wtedy trzecia faza procesu cięcia,

(…)

… pękanie materiału. Z tego powodu elementy wykrawane należy giąć w ten sposób, aby zadzior, przy którym występują poprzeczne pęknięcia, znajdował się zawsze po stronie działających naprężeń ściskających. Fałdowanie w wyrobach giętych powstać może przy naprężeniach ściskających wywołujących utratę stateczności. Przeciwdziałać temu można stosując dociskacze lub wprowadzając dodatkowe naprężenia rozciągające…
… wyboczeniu, co w konsekwencji prowadzi do fałdowania. Aby zapobiec temu zjawisku w giętym elemencie wywołuje się dodatkowe duże naprężenia rozciągające, których zadaniem jest zmniejszeni wartości naprężeń w strefie ściskanej.
WYZNACZANIE WYMIARÓW PRZEDMIOTÓW GIĘTYCH- Znajomość położenia warstwy neutralnej pozwala na określenie długości wyjściowej materiału potrzebnej do uzyskania wyrobu o określonych…
…, zaginania, zwijania, zawijania, profilowania, skręcania, prostowania i wyginania. Operacje typu wyginanie, zaginanie, zwijanie i profilowanie wykonywane są na prasach. Zwijanie przeprowadza się na zwijarkach między trzema rolkami lub przez owijanie na obracającym się bębnie. Profilowanie realizowane jest metodą walcowania wzdłużnego między dwoma walcami. Skręcanie przeprowadzić można na skręcarce…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz