Próbne obciążenie pali oraz zasady współpracy gruntu z palem-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 651
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Próbne obciążenie pali oraz zasady współpracy gruntu z palem-opracowanie - strona 1 Próbne obciążenie pali oraz zasady współpracy gruntu z palem-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Próbne obciążenie pali.
Próbne obciążenie pali wykonuje się w celu sprawdzenia obliczeń według postanowień niniejszej normy ze względu na stan graniczny nośności lub stany graniczne nośności i użytkowania. Wyniki próbnych obciążeń stanowią podstawę do ewentualnych zmian w projekcie palowania.
Podane w normie zasady wykonywania próbnych obciążeń pali odnoszą się do statycznych obciążeń pionowych względnie poziomych. W przypadku występowania obciążeń powtarzalnych lub cyklicznych, próbne obciążenie należy wyznaczyć według zaleceń projektanta ujętych w projekcie sprawdzania nośności pali w terenie, uwzględniających rzeczywiste warunki pracy pali.
Jeśli układ warstw gruntów pod daną budowlą jest w zasadzie jednakowy próbnemu obciążeniu należy poddawać następującą liczbę pali:
-co najmniej 2 pale gdy w skład fundamentu wchodzi do 100 pali;
-co najmniej jeden pal na każde rozpoczęte dalsze 100 pali, przy więcej niż 100 palach;
Do próbnych obciążeń przystępuje się w wypadku pali wbijanych: po siedmiu dniach - w gruntach niespoistych i po 30 dniach w gruntach spoistych, a wypadku pali wykonywanych w gruncie - po 30 dniach, niezależnie od rodzaju gruntów. Obciążenie pala przeprowadza się stopniami (1/8 - 1/12)Nt, przy czym stopni tych nie powinno być mniej niż 10. Obciążenia należy kontynuować do uzyskania granicznej nośności pala lub projektowanej wartości sily Qmax = 1,5Nt(gdzie Nt - obliczeniowa nośność pala ściskanego).
Odczyty osiadania wykonuje się co 10 minut. Zakończenie osiadania przy danym stopniu obciążenia przyjmuje się umownie w chwili gdy średni przyrost osiadania w dwu kolejnych odstępach 10 - cio minutowych jest nie większy niż 0,05mm. Na podstawie wykonanych badań sporządza się wykresy zależności osiadania pala od obciążenia i czasu, obciążenia pala w czasie, pomocniczy dQ/ds. = f (Q)
Zasady współpracy pala z gruntem.
Opór jest minimalizowany przy przesunięciu pala. Opór na pobocznicy zależy od przesunięć pionowych i naprężeń bocznych. Wartość oporu zależy od rodzaju i stanu gruntu.
Warunki wykonywania zależą od;
-konta tarcia;
-energia wbijania;
-gdy wbijamy w grunty mało spoiste pyły i piaski gliniaste zauważa się tworzącą błonkę w pala, pale po krótkiej przerwie dobija się. Aby nastąpił max opór musi nastąpić przesunięcie pala. Opór podstawowy pala zależny jest od rodzaju gruntu.
*nośność pojedynczego pala obciążonego siłą pionową wg SGN:
Q(r)≤m•Nt
Q(r) - obciążenia obliczeniowe Nt - obliczeniowa nośność pala m = 0,9
m = 0,7 dla jednego pala m = 0,8 dla dwóch pali


(…)

… obliczeniowe Nt - obliczeniowa nośność pala m = 0,9
m = 0,7 dla jednego pala m = 0,8 dla dwóch pali
Współczynniki technologiczne:
Nt = Np+Ns = Sp•q(r)•Ap+ΣSi•ti(r)•Asi
Nw = Σsiw•ti(r)•Asi
Osobno liczymy nośność pala dla każdej warstwy.
Zawartość dokumentacji badań nośności pali w terenie: plan sytuacyjny budowli z naniesioną siatką falowania, zaznaczonymi palami próbnie obciążanymi, z siatką badawczą otworów wiertniczych i sądowań przekroje geotechniczne z naniesionym położeniem badanych pali i rzędnymi ich głowic podstaw opis techniczny ?dziennik wykonywania pali w gruncie dla każdego badanego pala, zawierający dane o przebiegu i warunkach wykonywania pala, dane o przewierconych warstwach gruntu, dane o rodzaju użytego sprzętu, dane o il. betonu użytego do wykonania pala dzienniki wbijania pali próbnych…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz