Problemy definicji sprawności rynku

Nasza ocena:

5
Wyświetleń: 812
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Problemy definicji sprawności rynku  - strona 1 Problemy definicji sprawności rynku  - strona 2

Fragment notatki:


6.11.2012R. SWOBODA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI I PRZEPŁYWU USŁUG Tytuł 4 TFUE rozdz. 2 Prawo Przedsiębiorczości. Art. 49 b 4.12.2012r. PROBLEMY DEFINICJI SPRAWNOŚCI RYNKU Sprawność produkcyjna - dobra proporcja co wychodzi z procesu produkcyjnego do tego co wchodzi. Każdy kto jest na rynku stara się mieć tą sprawność jak najwyższą. Różne koncepcje konkurencji: - rywalizacja - McDonnell Douglas - na rynku dwóch poważnych przeciwników (Being i Airbus) połączyło się z McDonnell Douglas, co prowadziłoby do zwiększenia ceny. - sprawa Calsberg - lager GM miał ograniczyć swobodę Calsberga w sprzedaży jego piwa (ograniczyło liczbę dystrybutorów), umowa spowodowała wzrost ilości Calsbera sprzedawanego w WB umożliwiając Carlsbergowi osiągnięcie pełnych mocy produkcyjnych. Dyskryminacja cenowa i monopol - nadrobić. Koncepcja konkurencji art. 101 TFUe - zakaz porozumienia między przedsiębiorstwami
- decyzje związków przedsiębiorstw
-wszelkie praktyki uzgodnione
, które
-mogą wpływać na handel wewnętrzny ue
-mają za cel lub skutkują zapobieżeniem, ograniczeniem lub zakłóceniem konkurencji wewnętrznej wspólnego rynku. Hard-core restrictions art. 101 TFUE : nieważne z mocy samego prawa, rodzą uprawnienia odszkodowawcze podmiotów, które poniosły szkodę. ALBORG - europejskie spotkanie producentow cementu (dzieli się na szary i biały). Z tej okazji odbywa się gala, gdzie są producenci betonu. Komisja zauważa, że po pewnym czasie ceny cementu plasują się na jednym pułapie. Przypuszcza, że na spotkaniu w Bazylei jest jakieś ustalenie - jest to ustalenie ustne. Program łagodnego traktowania - program lenigency - ten kto się wyłamie i powie co zaszło, będzie mógł uniknąć kary. Jedno z przedsiębiorstw się wyłamuje i mów jak było. Pozostałe przedsiębiorstwa zostały ukarane. Kara może sięgać do 10% obrotów w ciągu roku, w którym popełniło zbrodnię. To przedsiębiorstwo, które ujawni i zaprzestanie procederu wymiguje się od kary.
ALSTROM OY (pulpa drzewna - podstawowy materiał, z którego robi się papier, słabszy gatunek) Przedsiębiorstwo fińskie. Zmowa monopolowa. Umowa zawarta poza UE, ale z jej usług korzystają państwa ue. Jeżeli przyczyna szkody znajduje się w państwie, ale umowa bądź czyn został wykonany poza granicami, to poszkodowany może wybrać prawo państwa, z którego chce korzystać. Zakaz 101 TFUE WAULTERS - sprawa holenderska. Nie ma tutaj uzgodnienia. Nie jest to uzgodnienie w rozumieniu art. 101. Adwokaci - każdy musi być członkiem okręgowej rady adwokackiej. Sprawa VOLKER - dystrybutor niemiecki, który chciał wejść na rynek francuski. Rynek francuski miał być jedynym importerem produktów firmy volker. Art. 101 wyraża, że ma mieć to wpływ na rynek, a umowa z tak małą firmą nie ma żadnego wpływu. Takie małe firmy mogą robić takie niuanse.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz