Problematyka recykling samochodów

Nasza ocena:

5
Pobrań: 42
Wyświetleń: 938
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Problematyka recykling samochodów  - strona 1 Problematyka recykling samochodów  - strona 2 Problematyka recykling samochodów  - strona 3

Fragment notatki:


Sprawozdanie 3 TEMAT: Problematyka recykling samochodów w czasopiśmie „Recykling” Recykling - jedna z kompleksowych metod ochrony środowiska naturalnego . Jej celem jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenie ilości odpadów .
Zasadą działania recyklingu jest maksymalizacja ponownego wykorzystania tych samych materiałów, z uwzględnieniem minimalizacji nakładów na ich przetworzenie, przez co chronione są surowce naturalne, które służą do ich wytworzenia oraz surowce służące do ich późniejszego przetworzenia.
Co można poddać przeróbce : szkło, metale, lampy, akumulatory, oleje, tworzywa sztuczne (polimery, gumy).
W krajach Unii Europejskiej eksploatowanych jest ponad 200 mln samochodów. Wzrastająca liczba użytkowników generuje większą liczbę pojazdów wycofanych z eksploatacji i wzrost odpadów samochodowych spowodowanych naprawami i obsługą. Znaczna część pojazdów wycofanych z ruchu nie trafia do sieci recyklingu. W Polsce użytkowanych jest ponad 17 mln pojazdów i ich liczba ciągle wzrasta. Obecną liczbę pojazdów wycofanych rocznie z eksploatacji w Polsce szacuje się na poziomie 200-300 tys.
Dyrektywy UE: 85% masy początkowej samochodu wycofanego z eksploatacji powinno być ponownie wykorzystane
80% powinno stanowić ponowne użycie i recykling
maksymalnie 15% masy złomowanego pojazdu może pozostać jako odpady na wysypisku
W 2015 roku Polska musi przetwarzać 95% masy pojazdów wycofanych z eksploatacji
TEMAT: Efekt cieplarniany Efekt cieplarniany - zjawisko podwyższenia temperatury planety powodowane obecnością gazów cieplarnianych w atmosferze. Zmiany powodujące wzrost roli efektu cieplarnianego mogą być jedną z przyczyn globalnego ocieplenia. Gazy cieplarniane - zapobiegają wydostawaniu się promieniowania podczerwonego z Ziemi, pochłaniając je i oddając do atmosfery, w wyniku czego następuje zwiększenie temperatury powierzchni Ziemi. W atmosferze występują zarówno w wyniku naturalnych procesów, jak i na skutek działalności człowieka. Za przyczynę powstawania efektu cieplarnianego uważa się powszechnie zwiększona emisję CO2 przez człowieka. Okazuje się że człowiek ma jedynie mały udział w produkcji CO2(zaledwie kilka procent) np. Wulkany produkują więcej niż wszystkie fabryki, samochody i samoloty razem, wszystkie zwierzęta wytwarzają ok. 150 gigaton a ludzie 6,5 gigaton, Jeszcze większym źródłem CO2 jest rozkładająca się roślinność. Jak widać CO2 emitowane przez człowieka nie ma aż tak dużego wpływu na efekt cieplarniany. Dlaczego więc taki mit powstał? -nie ma dowodów na związek gazów cieplarnianych z globalnym ociepleniem -ostatni wzrost temperatury (120 lat) nie jest niczym nadzwyczajnym

(…)

… i tworzyw sztucznych  jako materiały izolacyjne do przewodów elektrycznych, w silnikach, transformatorach
TEMAT: Zasoby i ochrona wody
Zasoby wodne - zasoby wód powierzchniowych i podziemnych, występujące na pewnym obszarze. Ze względu na stosunkowo niedużą objętość wód podziemnych nadających się do eksploatacji i ograniczoną zasobność jezior. Cechy szczególne zasobów wód powierzchniowych to: ciągłe przemieszczanie się;
okresowa odnawialność;
podatność na zanieczyszczenia;
w okresowych warunkach zdolność do samooczyszczenia.
Zasoby wodne na 1 mieszkańca:
ŚWIAT->7300m3/rok EUROPA->4560m3/rok POLSKA->1580m3/rok
Kierunki ochrony wód:
ilościowa (Polega na prawidłowej ich eksploatacji tak, aby zachowana została równowaga hydrodynamiczna między ilością wody czerpanej a zasilaniem).
jakościowa (Polega…
…, zwierzęcych czy mikroorganizmów. Wyróżnia się biopaliwa:
Stałe
Ciekłe
Gazowe
Biomasa - masa materii zawarta w organizmach. Biomasa podawana jest w odniesieniu do powierzchni (w przeliczeniu na metr lub kilometr kwadratowy) lub objętości (np. w środowisku wodnym - metr sześcienny). Wyróżnia się czasem fitomasę (biomasę roślin) oraz zoomasę (biomasę zwierząt), a także biomasę mikroorganizmów. Inny podział…
… masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przeznaczonych do składowania.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 Ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych z dnia 11 maja 2001 r. opakowaniami są wprowadzone do obrotu wyroby wykonane z jakichkolwiek materiałów, przeznaczone do przechowywania, ochrony, przewozu, dostarczania lub prezentacji wszelkich produktów, od surowców do towarów przetworzonych…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz