Problematyka liczebności państw w świecie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 35
Wyświetleń: 693
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Problematyka liczebności państw w świecie - strona 1 Problematyka liczebności państw w świecie - strona 2 Problematyka liczebności państw w świecie - strona 3

Fragment notatki:

Problematyka liczebności państw w świecie
Państwo jest kategorią historyczną bo powstają i upadają, przy czym gdybyśmy właśnie spojrzeli na te formy powstania państw z perspektywy liczebności państw w świecie to powiemy: zjednoczenie państw oznacza zawsze zmniejszenie liczby państw. Rozczłonkowanie z kolei oznacza zwiększenie liczby państw. Secesja oznacza zwiększenie liczby państw. W przypadku uzyskania niepodległości przez terytoria zależne też zwiększenie państw. W przypadku inkorporacji oznacza zmniejszenie ilości państw. Kiedy patrzymy na procesy powstawania i upadku państw to zauważamy stały kręg wzrostowy, przy czym z perspektywy dzisiejszej na te zjawiska które miały miejsce z punktu widzenia powstania i upadku państw z 20 wieku to powiemy:
1. pierwszym takim zespołem procesów historycznych które spowodowały zwiększenie liczby państw w świecie było zakończenie I wojny światowej i to co po niej nastąpiło (po 1918). 2. II wojna światowa nie wywarła wielkiego wpływu na liczebność państw. 3. Największy wpływ na liczebność państw wywarły procesy dekolonizacji. One się rozpoczynają stosunkowo spokojnie od połowy lat 50 20 wieku. Największa fala dekolonizacyjna przypada na lata 1960-1975. To jest ten największy przyrost. Po 75 r. ten proces wyraźnie słabnie. 4. kolejnym zespołem wydarzeń mających wpływ na zwiększenie się liczby państw w świecie był upadek komunizmu. 7 nowych państw.
W wyniku tych przemian Polska nie zmieniając swoich granic, miejsca miała 3 sąsiadów, a po przemianach mamy ich 7: Rosję, Litwę, Białoruś, Ukrainę, Słowację, Czechy i Niemcy. Rok
Europa
Azja
Afryka
Ameryki
Australia i oceania
Razem
1990
23
9
3: Etiopia, Liberia, Związek południowej Afryki
20
0 - okres kolonialny
55
1923
32 13
4: Egipt dochodzi
22
2: Australia i Nowa Zelandia
73
1947
29
19
4
22
2
76
1962
32
37
30
24
3
126
1975
34
39
48
25
7
157
2006
44
47
54
36
16
197
2007
46: Serbia i Czarnogóra oraz Kosowo
47
54
36
16
199


(…)

….: księstwo, cesarstwo (Japonii), sułtanat (Bruneli). W przypadku 2 państw Arabskich mamy także informacje o nazwie rodów panujących w tych państwach np. królestwo Arabii Saudyjskiej (nazwa potoczna Arabia), królestwo Jordanii.
W przypadku państw islamskich bywa że w nazwie oficjalnej ta informacja jest zawarta. W przypadku państwa które posiada strukturę federalną (nie jest państwem unitarnym) to ta informacja także jest w nazwie oficjalnej zawarta np.: republika federalna Niemiec. Szwajcaria - nazwa jest myląca, bo zapisana jest „Konfederacja Szwajcarska” ale faktycznie jest federacją. Ale co z nazwami tylu 3 rzeczpospolita, 5 republika, 3 rzesza itd.?
To są nazwy które są stosowane przez konstytucjonalistów wtedy kiedy chcą zidentyfikować określony ustrój jaki w danym okresie historycznym w danym…
… to są państwa powstałe w wyniku dekolonizacji po 2 wojnie światowej, a zatem żadne z nich nie ma więcej niż 70 lat. Problematyka nazw państw
Każde państwo ma nazwę. Zdecydowana większość państw ma 2 nazwy. Pierwszą z nich jest nazwa potoczna, ta którą powszechnie używamy, w publicystyce, ale drugą nazwą jest nazwa oficjalna, która ma szczególne znaczenie dla stosunków międzynarodowych. Dlatego że w oficjalnym…
… problematykę tych nazw potocznych.
Przykłady kryteriów i nazw państw:
kryterium położenia geograficznego np: Norwegia (north way), Ekwador (equador - równik), Islandia (Ice land - kraj lodów), nawiązywanie do bogactwa np.: Brazylia (brasil - drzewo wykorzystywane jako źródło barwnika), Wybrzeże Kości Słoniowej (państwo leżące na wybrzeżu), Argentyna (argentum - srebro jako bogactwo)
od dominującej grupy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz