Problem transportowy- metoda VAM

Nasza ocena:

5
Pobrań: 637
Wyświetleń: 2121
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Problem transportowy- metoda VAM - strona 1 Problem transportowy- metoda VAM - strona 2 Problem transportowy- metoda VAM - strona 3

Fragment notatki:

Początek formularza
Dół formularza
Problem transportowy Metoda VAM Metodą tą uzyskamy rozwiązanie dopuszczalne zadania transportowego. Bierze ona pod uwagę macierz kosztów dzięki czemu daje w wyniku niski koszt rozwiązania (często lepszy jak metodą najmniejszego elementu). Jesteśmy firmą przewozową (np. oranżady). Czterech producentów oranżady (P1, P2, P3, P4) z różnych miast dysponuje odpowiednio 20, 30, 10 i 40 skrzynkami napoju. Natomiast 5 sklepów (S1, S2, S3, S4, S5) z innych miast chętnie kupią odpowiednio 10, 15, 30, 10 i 35 skrzynek. Mamy jak najmniejszym kosztem porozwozić wszystkie skrzynki, znając koszty drogi od danego producenta (dostawcy) do każdego sklepu (odbiorcy). Koszty te zostały zestawione w tabeli poniżej (Tabelka.1.).     Tabelka.1. Zestawienie danych z zadania w postaci tabelki
Rozwiązanie problemu metodą najmniejszego elementu macierzy kosztów:
Na początek musimy przygotować sobie dwie tabelki o wymiarze m-wierszy na n-kolumn,
gdzie: m - liczba odbiorców,
n - liczba dostawców.
Przy czym pierwsza tabelka jest czysta (na wyniki) druga natomiast wypełniona kosztami.
Dodajemy wiersz u góry i kolumnę na końcu. W pierwszej tabelce dodatkowy wiersz wypełniamy liczbą towaru do dostarczenia (podaż), natomiast kolumnę liczbą towaru do odebrania (popyt). W drugiej tabelce dodatkowy wiersz i kolumnę pozostawiamy czystą (Tabelka.2.).
    Tabelka.2. Tabelka na wyniki (a) oraz tabelka kosztów (b)
W pierwszym kroku kładziemy przed sobą tabelkę kosztów. Po kolei w każdej kolumnie szukamy dwóch najmniejszych wartości po czym odejmujemy je od siebie (od większej mniejszą). Tak otrzymane dla każdej kolumny wyniki (nazwijmy te liczby wskaźnikami) wpisujemy w pusty wiersz tabelki. To samo robimy dla wierszy a wyniki wpisujemy w ostatnią, pustą kolumnę (Tabelka. 3.).
    Tabelka.3. Krok.1. Wyliczanie wskaźników
Następnie szukamy najwyższego wskaźnika (Tabelka. 4a.).
Jeżeli najwyższym wskaźnikiem jest wskaźnik odpowiadający kolumnie wówczas szukamy w tej kolumnie najniższej wartości kosztu. Jeżeli natomiast odpowiada wierszowi wtedy w tym wierszu szukamy najniższego kosztu. Tutaj najwyższym wskaźnikiem jest 2 - odpowiada on kolumnie (dlatego została zaznaczona na żółto). Najniższym kosztem w kolumnie jest wartość 1 (Tabelka. 4b.).
    Tabelka.4. Największy wskaźnik - 2. Najniższa wartość kosztu w kolumnie - 1.
Teraz sięgamy po czystą tabelkę. Odnajdujemy w niej komórkę odpowiadającą pozycji wcześniej odnalezionego minimalnego kosztu w tabelce kosztów. Jest to wiersz 4, kolumna 4. Komórce tej odpowiada podaż i popyt odpowiednio o wartościach 40 i 10. Wybieramy wartość mniejszą - czyli 10 i wpisujemy ją w komórkę. Następnie odejmujemy tę wartość od podaży (40-10=30) i popytu (10-10=0) ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz