To tylko jedna z 5 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
ad 4. Problem adekwatności definicji materii i definicji ducha Mieszana def. Materii (ad 2) Definicja ducha (ad 3) adekwatna def. - ani za wąska, ani za szeroka. Adekwatność jednej definicji determinuje adekwatność drugiej definicji (wtf?).
Definicja nieadekwatna to taka, która jest za szeroka, za wąska, może być również i za szeroka i za wąska.
Materia: Duch: Adekwatna ↔ Adekwatna Nieadekwatna ↔ Nieadekwatna za szeroka ↔ za wąska za wąska ↔ za szeroka za szeroka i za wąska ↔ za wąska i za szeroka 1. Czy nie jest za wąska: Np. Bóg: św. Tomasz - suma filozoficzna i suma teologiczna Obiektywny: + (zupełnie obiektywny) Poznawalny: - (duch, nie poznawalny zmysłowo) Ruch (zmienność): - (może zmienić się tylko na gorsze) Czas: - (wieczny, nie ma żadnych własności czasowych) Przestrzenność: - (nie posiada wymiarów, ani rozciągłości w przestrzeni) Zdeterminowany: - (nie podlega żadnym prawom) Np. Dusza: św. Tomasz
Obiektywna: + Poznawalna: - Ruch (zmienność): + (dusza może czynić dobrze - zmienia się na lepsze) Czas: + Przestrzeń: - (chociaż gdzieś istnieje, w życiu doczesnym jest w człowieku) Zdeterminowana: + (nie podlega prawom natury; jest bytem nadprzyrodzonym) Np. Myśl: prof. Tomaszewski
Obiektywna: - Poznawalna: - (jest nam dana w introspekcji, zdajemy sobie sprawę, że myślimy - analiza własnych przeżyć, poprzez obserwację) Ruch: - Przestrzeń: - Zdeterminowanie: + Myśl jest duchem(?)
Myśl = byt samoistny(?)
Myśl = własność ducha (?)
Np. Ruch: A. Einstein
Obiektywny: + (w młodości był idealistą subiektywnym) Poznawalny zmysłowo: + Ruch: - czy coś może być cechą samego siebie? (ruch cechą ruchu, czasem cechą czasu, itd.). → Czy zbiór może być własnym elementem? (pytanie zmienione przez matematyków). Początkowo: może - podpadali a w antynomie → w sprzeczności, tym samym stwierdzili, że nie . Czas: - Przestrzeń: - Zdeterminowanie: - wg Einsteina ruch jest Byt samoistny (?)
Czy definicja nie jest za wąska? Czy obejmuje całą materię?
(…)
… * ma strukturę atomową (protony, neutrony, * posiada masę spoczynkową (różną od 0) * prędkość m. k. jest prędkością równą 0, lub mniejszą od prędkości światła (0 _< v < c)
m. polowa - odziaływania między ciałami:
- Pole grawitacyjne: wzajemne przyciąganie się ciał - Pole elektromagnetyczne: zjawiska optyczne, elektryczne i magnetyczne - Pola jądrowe: wiele, między cząstkami i antycząstkami. Odpowiedzialne za rozpady jądrowe i to, że trzymają się siebie * Nie posiada struktury atomowej. * Składa się z cząstek bez masy spoczynkowej/masa spoczynkowa = 0 * Prędkość m. p. w próżni = c (prędkości światła)
Nie każda materia zbudowana jest z atomów. Prędkość światła (c) jest prędkością maksymalną (300 000 km/s). Materia posiadająca masę spoczynkową nie może się poruszać z prędkością światła.
Obie te materie podlegają pod definicję mieszaną. ad 6. Czym jest antymateria
Dirac 1928r. Stworzył Elektronową teorią Diraca.
Oprócz zwykłych cząstek elementarnych istnieją antycząstki.
Proton (+) → Antyproton (-) [identyczna cząstka, ale o ładunku ujemnym]
Elektron (-) → Antyelektron (pozyton, pozytron) (+)
Neutron (0 → + ład. Bar.) → Antyneutron (0 - → ład. Bar.) (ładunek barionowy; ładunek cząstek ciężkich)
Neutrino (0, 0 → ład. Bar., + → ład. N.) → Antyneutrino (0, 0, - → ład. N.) (ładunek neutrinowy)
Antycząstka → posiada takie same właściwości co cząstki elementarne, ale posiadają inne ładunki elektryczne, barionowe, lub neutrinowy (eptonowy).
Cząstka + Antycząstka = anihilacja (unicestwienie)
zanik tych cząstek, w zamian tych cząstek pojawia się cząstka absolutnie neutralna (foton).
3 Rodzaje materii:
materia kolpuskularna → składa się ze zwykłych cząstek materia polowa → składa się z cząstek absolutnie neutralnych antymateria kolpuskularna → składa się z antycząstek
Pozytony.
Asymetria ilościowa materii i antymaterii.
Na 1 000 000 (milion) cząstek elementarnych przypada 1. (jedna) antycząstka.
Antymateria spełnia wszystkie atrybuty definicji materii.
…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)