PRL - Media w Polsce

Nasza ocena:

5
Pobrań: 294
Wyświetleń: 1456
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
PRL - Media w Polsce - strona 1 PRL - Media w Polsce - strona 2

Fragment notatki:


W9, 27.04.2007
Zbyszek Job
MEDIA W PL
Wykład polegał na podawaniu przykładów inicjatyw w kwestii prawa prasowego (ogólnie zmian, które wraz z politycznymi, wpływały na rynek mediów w PL). Mr. Filas podzielił to na inicjatywy władz PRL, oraz inicjatywy obozu Solidarności.
PRL
31.07.1981 - ustawa o kontroli publikacji, prasy i widowisk:
Wiele publikacji zwolniono od cenzury wstępnej. (np. publikacje naukowe do 100 egz.)
Nie można było ustanowić zakazu drukowania tekstów niektórych autorów. Prasa dostała prawo zaznaczenia gdzie ingerowała cenzura. Można było zaskarżyć cięcia cenzury.
(było to tuż przed stanem wojennym, wiec w zasadzie były to tylko pozorne zmiany, tym bardziej ze ustawa weszła w życie w październiku)
28.07.1983 - ustawa poszerzająca zakres treści których nie wolno było publikować
28.01.1984 - ustawa o prawie prasowym
Przy okrągłym stole, działał podzespół mediów masowych. Opracowywano założenia przebudowy systemu medialnego w PL (demonopolizacja, demokratyzacja, pluralizacja) Polegały one na pełnym informowaniu, kontrolowaniu władzy, różnorodności prezentowanych opinii. Nowe media miały działać teraz w interesie przemian demokratycznych i łagodzić konflikty społeczne.
23.12.1988 - ustawa o działalności gospodarczej. Dotychczas monopol na kolportaż prasy miał „Ruch”, ta ustawa zniosła ten monopol. Umożliwiło to rozwożenie gazet zwykłym przedsiębiorcom. Znosiła też obowiązek zezwoleń na prowadzenie zakładów poligraficznych.
SOLIDARNOŚĆ
29.05.1989 - nowelizacja ustawy o kontroli prasy, publikacji... 30.05.1989 - nowelizacja prawa prasowego
Główną zmianą było przeniesienie prasy z systemu licencyjnego na rejestracyjny.
Był to początek do zniesienia cenzury.
11.04.1990 - ustawa uchylająca ustawę o kontroli prasy, publikacji..., zniesieniu tej kontroli, oraz zmianie ustawy prawo prasowe. - Jest to podstawa prawna wolnej prasy. Funkcję kontrolną sprawowały teraz sądom.
23.03.1990 - ustawa o likwidacji RSW-prasa-książka-ruch. Przygotowano ją bardzo szybko i uchwalono zaledwie w ciągu dwóch dni, przez to była trochę niedopracowana.
Istniały dwie możliwości przejęcia tytułów - przez spółdzielnie dziennikarzy (musiało się opowiedzieć 50% + 1 osoba, spośród redakcji. Drugą był otwarty przetarg. Istniało zagrożenie, że spółdzielnie umożliwią przejmowanie tytułów ludziom związanym z władzami PRL. Aby tego uniknąć, w ciągu 6 miesięcy od uchwalenia tej ustawy, dokonano zmian w ponad 100 redakcjach.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz