Prezydent - rola i funkcje

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 700
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prezydent - rola i funkcje - strona 1 Prezydent - rola i funkcje - strona 2 Prezydent - rola i funkcje - strona 3

Fragment notatki:

PREZYDENT m^lu^
Prezydent jest głową państwa i - według słów ustawy konstytucyjnej
- najwyższym przedstawicielem państwa w stosunkach wewnętrznych i mię- dzynarodowych. Określając najogólniej jego kompetencje ustawa stanowi, że Prezydent czuwa nad przestrzeganiem konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, stoi na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa, nienaruszalności : niepodzielności jego terytorium oraz przestrzegania umów międzyna- rodowych.
Prezydent jest wybierany na 5 lat w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich, w głosowaniu tajnym. Do wyboru konieczne jest uzyskanie bezwzględnej większości ważnie oddanych głosów. Jeżeli żaden z kandydatów biorących udział w wyborach nie uzyska bezwzględnej większości głosów, przeprowadza się drugie głosowanie. Biorą w nim udział już tylko dwaj kandydaci, którzy otrzymali kolejną największą liczbę głosów w pierwszym głosowaniu. Do wyboru wystarcza zwykła większość głosów. Kandydat na urząd Prezydenta musi mieć ukończone 35 lat i korzystać z pełni praw •yborczych. Kandydować ponownie może tylko raz.
Prezydent sprawuje ogólne kierownictwo w dziedzinie stosunków za- granicznych oraz w dziedzinie zewnętrznego i wewnętrznego bezpieczeństwa państwa. Prezydent jest najwyższym zwierzchnikiem sił zbrojnych i w po- rozumieniu z ministrem obrony narodowej obsadza najważniejsze stanowiska w wojsku. Prezydent odgrywa istotną rolę w procesie tworzenia rządu.
Do Prezydenta należy ratyfikowanie i wypowiadanie umów międzynarodo- wych, o czym zawiadamia Sejm i Senat. Ratyfikacja i wypowiedzenie umów dotyczących granic państwa, sojuszów obronnych oraz umów pociągają- cych za sobą obciążenia finansowe państwa lub konieczność zmian w ustawodawstwie - wymaga upoważnienia Sejmu wyrażonego w formie ustawy.
Do szczegółowych kompetencji Prezydenta należy między innymi: 1) występowanie do Sejmu z wnioskiem o powołanie i odwołanie prezesa Narodowego Banku Polskiego, 2) nadawanie obywatelstwa polskiego, 3) powoływanie sędziów na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, 4) stosowanie prawa łaski, 5) nadawanie orderów i odznaczeń. Na podstawie ustaw i w celu sch wykonania Prezydent wydaje rozporządzenia i zarządzenia. Akty prawne Prezydenta do swej ważności - z wyjątkami przewidzianymi w ustawie
- wymagają kontrasygnaty premiera lub właściwego ministra.
Przed upływem kadencji opróżnienie urzędu Prezydenta powodują na- stępujące przyczyny: 1) śmierć, 2) zrzeczenie się urzędu, 3) uchwała Zgromadze- nia Narodowego podjęta większością co najmniej 2/3 głosów w obecności połowy ogólnej liczby posłów i senatorów, uznająca trwałą niezdolność do sprawowania urzędu ze względu na stan zdrowia, 4) złożenie z urzędu orzeczeniem Trybunału Stanu. W razie opróżnienia urzędu Prezydenta, a także
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz