Prawo - wykład 1

Nasza ocena:

3
Pobrań: 133
Wyświetleń: 2331
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo - wykład 1 - strona 1

Fragment notatki:

Dokument ma 4 strony i porusza zagadnienia takie jak: prawo, źródło prawa, norma prawna, stosunek prawny, prawa podmiotowe, przestrzeganie prawa, stosowanie prawa, wykładnia prawa, fakty prawne, podmioty prawa, przykładowy akt normatywny i jego elementy.

WYKŁAD 1
Prawo - zespół norm regulujących stosunki społeczne, ustanowionych lub uznanych przez państwo i zabezpieczonych aparatem przymusu państwowego.
Źródło prawa - sformalizowany akt władzy państwowej zawierający przepisy prawne. Prawo obowiązuje wówczas, gdy jest ono podane na piśmie np. w Dzienniku Ustaw. Źródłami prawa obowiązującymi w Polsce są: - konstytucja - ustawy - ratyfikowane umowy międzynarodowe - rozporządzenia - akty prawa miejscowego. Źródła prawa tworzą hierarchicznie zbudowany system, w którym każde ma swoje miejsce. Źródło prawa niższego szczebla nie może zawierać przepisów sprzecznych z przepisami wyższej rangi. Warunkiem wejścia w życie ustawy jest jej ogłoszenie np. w Dzienniku Ustaw lub w Monitorze Polskim.
Norma prawna - to wynikająca z przepisów reguła postępowania, wydana lub usankcjonowana przez państwo, zagwarantowana przymusem państwowym. Ma charakter ogólny i nie indywidualizuje osoby, na której ciąży wynikający z niej obowiązek. Każdy, kto znajdzie się w sytuacji opisanej przez normę ma obowiązek zachowywać się tak, jak norma nakazuje. Norma prawna ma charakter dwustronny - z każdej normy wynika dla jednej osoby obowiązek, a dla drugiej prawo będące korelatem tego obowiązku (jeśli dłużnik ma obowiązek zwrócenia długu w terminie, to wierzyciel ma prawo domagać się zwrotu kwoty w tym samym terminie - jedno i drugie wynika z tej samej normy prawnej). Norma prawna jest zagwarantowana przymusem państwowym, stosowanie się do niej nie jest więc zależne od zainteresowanych osób. Norma prawna jest zbudowana z trzech części: 1) hipoteza (każda norma prawna ma zastosowanie tylko w pewnej sytuacji) 2) dyspozycja (część normy prawnej wskazująca obowiązujący w danej sytuacji sposób zachowania - co należy zrobić, co jest zabronione), 3) sankcja (jakie ujemne skutki pociąga za sobą niezastosowanie się do dyspozycji). W systemie prawnym występują dwa rodzaje norm prawnych różniące się między sobą charakterem i mocą obowiązującą: a) normy bezwzględnie obowiązujące (imperatywne zawierają niepodważalny nakaz państwa, od którego nie można się uchylić), b) normy względnie obowiązujące (strony umowy zobowiązane są w trakcie jej wykonania postępować zgodnie z normami dyspozytywnymi tylko wtedy, gdy spraw, których norma dotyczy, nie uregulowały inaczej w umowie).
Stosunek prawny - to stosunek społeczny uregulowany przez prawo. Osoby lub grupy uczestniczące w stosunkach prawnych nazywamy podmiotami lub stronami stosunku prawnego. W każdym stosunku prawnym uczestniczą co najmniej dwa podmioty. Istotą stosunku prawnego jest to, że podmiot tego stosunku może zażądać od drugiego podmiotu określonego zachowania i sam może w określony sposób wobec niego postępować. W każdym stosunku prawnym wyróżniamy pięć elementów: - prawo podmiotowe (to przysługująca określonemu podmiotowi prawa możność domagania się od innego podmiotu prawa określonego zachowania (udzielenia urlopu, wykonania zamówienia). Za elementy stosunku uważa się strony tego stosunku oraz prawa i obowiązki, które im przysługują, a nadto przedmiot stosunku.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz