Prawo rzeczowe

Nasza ocena:

3
Pobrań: 280
Wyświetleń: 2457
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo rzeczowe - strona 1

Fragment notatki:

Z jej treści możemy dowiedzieć się więcej na takie tematy, jak: katalog zamknięty praw rzeczowych, reguła superficies solo credit, stosunek prawny współwłasności, użytkowanie wieczyste, prawa zastawnicze, ochrona posiadania.

--------------------------------------------------------------------------
PRAWO RZECZOWE
--------------------------------------------------------------------------
POMOCNICZE MATERIAŁY DYDAKTYCZNE
Do praw rzeczowych zaliczamy (katalog zamknięty praw rzeczowych):
prawo własności,
użytkowanie wieczyste,
ograniczone prawa rzeczowe, tj.:
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
użytkowanie
służebność
własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego
spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego
prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej
zastaw
hipoteka
Prawa rzeczowe charakteryzują się dwiema cechami:
należą do grupy praw podmiotowych bezwzględnych
dotyczą rzeczy
RZECZY - materialne części przyrody w stanie pierwotnym lub przetworzonym, na tyle wyodrębnione, że w obrocie mogą być traktowane jako dobra samoistne. Przedmiotem praw rzeczowych może być tylko rzecz istniejąca i zindywidualizowana.
1. Podstawowe znaczenie dla prawa rzeczowego ma podział rzeczy na:
RZECZY NIERUCHOME (nieruchomości)
to część pow. ziemskiej stanowiąca przedmiot odrębnej własności (grunt) wraz ze wszystkim, co jest z nią trwale związane, zabudowaniami, drzewami i innymi częściami składowymi.
Jako nieruchomość może być także traktowany wyjątkowo sam budynek lub jego część (lokal), jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowi odrębny od gruntu przedmiot własności.
RZECZY RUCHOME (ruchomości)
to każda rzecz, która nie jest nieruchomością.
Według reguły SUPERFICIES SOLO CEDIT wszystko to, co zostało na gruncie wzniesione lub zasadzone albo samo wyrosło staje się - jako część składowa gruntu - własnością właściciela gruntu, bez względu na to, kto tego dokonał i z czyich materiałów, oraz bez względu na wartość ewentualnie wzniesionego obiektu, choćby nawet wielokrotnie przewyższał on wartości zajętej działki.
2. Podział rzeczy na:
RZECZY OZNACZONE INDYWIDUALNIE
to rzeczy posiadające własne cechy, sobie tylko właściwe
RZECZY OZNACZONE GATUNKOWO
to rzeczy określane jedynie przez wskazanie gatunku oraz oznaczenie ilości, miary i ciężaru
Częściami składowymi nazywamy te wszystkie elementy rzeczy, które nie mogą być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo przedmiotu odłączonego.
Przynależności, tj. odrębne rzeczy ruchome potrzebne do korzystania z rzeczy głównej zgodnie z jej przeznaczeniem.
Korzyści, jakie można czerpać z rzeczy, nazywa się pożytkami.
Odróżnia się

(…)

… z cudzego prawa. Od niezbywalności prawa użytkowania należy odróżnić samą realizację tego prawa. SŁUŻEBNOŚĆ jest ograniczonym prawem rzeczowym ustanawianym na nieruchomościach.
Służebność powstaje:
w drodze umowy → forma aktu notarialnego
wyjątkowo na mocy orzeczenia sądowego ustanawiającego przymusową służebność drogi koniecznej, bądź służebność budynkową (np. w razie przekroczenia bez winy umyślnej granicy sąsiedniego gruntu przy wznoszeniu budynku),
służebność gruntowa może być nabyta (tak samo jak własność) w drodze zasiedzenia
Ze względu na to, kto jest uprawniony z tytułu obciążającej cudzy grunt służebności, rozróżniamy:
służebności gruntowe
służebności osobiste
PRAWA ZASTAWNICZE ZASTAW
Zastaw jest ograniczonym prawem rzeczowym na rzeczy ruchomej albo na zbywalnym prawie majątkowym, służącym zabezpieczeniu spłaty oznaczonej wierzytelności.
Zastaw może być ustanowiony przez zawarcie odpowiedniej umowy między stronami (zastaw umowny) lub powstaje w określonych okolicznościach z mocy samej ustawy (zastaw ustawowy).
Szczególną odmianą zastawu umownego jest zastaw rejestrowy. W przeciwieństwie do klasycznej formy zastawu, której wartość dla zastawnika wiąże się z wydaniem mu do rąk zastawionej rzeczy, rzeczy obciążone zastawem rejestrowym mogą być pozostawione w posiadaniu zastawcy.
HIPOTEKA
Ustanowienie hipoteki następuje najczęściej w drodze umowy (oświadczenie właściciela wymaga formy notarialnej) połączonej z niezbędnym wpisem do księgi wieczystej (hipoteka umowna); zamiast umowy podstawą wpisu może być orzeczenie sądu.
Hipoteka zabezpiecza jedynie wierzytelności pieniężne i może być wyrażona tylko w oznaczonej sumie pieniężnej. Hipoteka utrzymuje się, nawet gdyby doszło do przedawnienia wierzytelności, i obejmuje także odsetki, ale tylko nieprzedawnione.
Hipoteką można obciążyć więcej niż jedną nieruchomość, jak również w razie podziału nieruchomości hipoteka obciąża wszystkie nieruchomości utworzone przez podział (hipoteka łączna).
Wierzyciel, którego wierzytelność stwierdzona została tytułem
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz