To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Prawo przedmiotowe Prawo przedmiotowe - całokształt reguł postępowania ustanowionych lub uznanych i chronionych przez państwo.
Nie ma państwa bez prawa, ani prawa bez państwa. Państwo składa się z: Terytorium
Ludności
Suwerennej władzy nad tą ludnością
Źródła prawa: Zwyczaj , utrwalona praktyka danego postępowania. Jest to prawo zwyczajowe . Powstało jakie pierwsze, początkowo przekazywane jako tradycja. Nieco później zaczęto je spisywać, były to jednak wciąż zwyczaje Działalność prawotwórcza organów państwowych. Jest to prawo stanowione . Obecnie traktowane jako wyznacznik nowoczesności w wielu krajach i kulturach.
Istnieją systemy prawne (np. w Wielkiej Brytanii, USA), które opierają się głównie na prawie zwyczajowym. Jeżeli sąd wydaje wyrok w nowej, nierozstrzyganej dotąd sprawie, wyrok staje się zwyczajem, wzorem do naśladowania. Mówimy wtedy o wyroku precedensowym, który wyznacza drogę postępowania w przyszłych sprawach dotyczących danego aspektu.
W Polsce podstawą jest prawo stanowione. Nie obowiązuje u nas prawo zwyczajowe. Poprzednie wyroki sądu mogą być co najwyżej wskazówką do postępowania.
Hierarchia aktów normatywnych Konstytucja RP Umowy międzynarodowe Po ustaleniu treści umowy międzynarodowej następuje jej parafowanie przez negocjatorów. Następnie podpisuje ją przedstawiciel rządu. Jednak aby umowa międzynarodowa stała się obowiązującym prawem, musi być ratyfikowana przez prezydenta. W niektórych przypadkach (sojusz militarny, wojna, zmiana istniejących ustaw, dodatkowe koszty) prezydent musi uzyskać od sejmu zgodę na ratyfikację. Gdyby ratyfikowana umowa międzynarodowa okazała się niezgodna z ustawą, należy zmienić nie umowę, ale ustawę! Umowy międzynarodowe podpisywane przez wiele państw nazywane są konwencjami. Ustawy Uchwala je sejm, jednak prawo inicjatywy ustawodawczej przysługuje posłom, senatowi, Prezydentowi, Radzie Ministrów. Ponad 80% projektów ustaw jest wnoszonych do laski marszałkowskiej przez Rząd. Istnieje również możliwość obywatelskiego projektu ustawy (100 tys. podpisów). Marszałek Sejmu może: Skierować ustawę pod obrady sejmu "zamrozić" ustawę, czyli odłożyć na bok, nawet na kilka lat Jeżeli ustawa jest wpisana do porządku obrad, odbywa się pierwsze czytanie. Po zapoznaniu się z treścią ustawy, odbywa się głosowanie: Jeżeli sejm przyjmie ustawę, wędruje ona do odpowiedniej komisji sejmowej, gdzie jest dopracowywana
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)